Izolacja domu zapewniająca bezpieczeństwo w przypadku pożaru
Bezpieczeństwo pożarowe budynku opisują wymagania zawarte w Warunkach Technicznych. Dobór materiałów o odpowiedniej jakości i zastosowanie dobrych rozwiązań sprawi, że budynek będzie komfortowy dla użytkowników. Dom musi zostać zaprojektowany oraz wykonany w zgodzie z zasadami technicznej wiedzy oraz z prawnymi wymaganiami, jakie obecnie obowiązują. Warunki Techniczne określają, że konstrukcja musi zachować swoją nośność przez wskazany czas, dym i ogień, jaki może rozprzestrzeniać się w środku budynku powinien zostać ograniczony. Ograniczyć powinno się również możliwość rozprzestrzenienia się pożaru na inne budynki. Ważną kwestią jest zapewnienie możliwości ewakuacji oraz uwzględnienie zachowania bezpieczeństwa dla ratowników.(uprawnienia budowlane kontakt)
Izolacja domu
Chcąc dokonać dobrej izolacji domu, tj. ścian, instalacji, podłóg czy dachu najlepszym produktem będzie tu mineralna wełna(uprawnienia budowlane 2022). Cieplna izolacja wykonana ze skalnej bądź szklanej wełny zapewni w budynku poczucie większego komfortu o charakterze cieplno – wilgotnościowym. Poprawi się akustyka, a bezpieczeństwo pożarowe zwiększy się. Wełna jest niepalnym materiałem i posiada ona najwyższe klasy związane z reakcją na ogień. Podczas pożaru wełna nie wydziela trujących dymów, które mogą stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu.(uprawnienia budowlane program)
Bezpieczeństwo w przypadku pożaru a Warunki Techniczne
Bezpieczeństwo w przypadku pożaru jest ujęte w Warunkach Technicznych. Przepisy mówią, że budynek projektuje się i wykonuje w taki sposób, żeby ograniczyć możliwości pojawienia się pożaru. Dział VI reguluje tą kwestię. Jego uzupełnieniem jest załącznik nr 3, który zawiera objaśnienia odnośnie określeń w związku z palnością i rozprzestrzenianiem się pożaru. Statystyczne dane przedstawione przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że w mieszkalnych budynkach w skali roku odnotowuje się ok. 27 tysięcy pożarów. W roku 2020 podczas pożarów w budynkach straciło życie 360 osób, a liczba rannych wynosiła aż 1859. Pożar, choć traktuje się jak wyjątkową i nagłą sytuację, to budynek musi zostać na to odpowiednio przygotowany. Należy myśleć o tym zarówno podczas projektu, jak i w czasie wykonania budynku. Dym oraz ciepło emitowane podczas pożaru przyczyniają się do powstawania materialnych szkód w obiekcie, a zdrowie i życie osób jest zagrożone. Pożar nie jest także obojętny dla środowiska i czyni w nim wiele nieodwracalnych szkód.(akty prawne uprawnienia budowlane)
Zapewnienie komfortu w budynku
Jeżeli budynek ma zapewnione bezpieczeństwo pożarowe, poczucie komfortu dla użytkowników wzrasta. Podczas pożaru w domu czy w mieszkaniach ludzie często tracą swoje dobytki, choć tego rodzaju pożary nie są tak wysokie pod względem strat, jak na przykład miałoby to miejsce w przypadku pożaru magazynowej hali. Uczestnictwo w pożarze z pewnością jest dotkliwym doświadczeniem, nawet w przypadku, gdy naszemu zdrowiu i życiu nic nie zagraża. Ważny jest czas na ewakuację z palącego się budynku oraz możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia na dalsze części budynku. Wpływ na to ma przede wszystkim jakość użytych materiałów podczas prac budowlanych.(segregator egzamin ustny uprawnienia)