fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje sieciowe PV z akumulatorami

Osoby inwestujące w technologię PV czekają z pewną dozą niepokoju na zlikwidowanie net-meteringu, który wynika z nowej ustawy odnośnie OZE. W związku z tym warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które pozwolą zapewnić wyspową pracę oraz systemom, które mają zagwarantowane zasilanie UPS. Są one oferowane dla prawie wszystkich hybrydowych instalacji PV, które posiadają w swoim wyposażeniu akumulator. (uprawnienia budowlane program) 

Instalacje sieciowe PV z akumulatorami
Instalacje sieciowe PV z akumulatorami

Inwestycje w fotowoltaiczne mikroinstalacje

Polacy już od 2013 roku zaczęli interesować się i inwestować w fotowoltaiczne mikroinstalacje. Na początku zaczęły pojawiać się one na nielicznych dachach budynków. Taki wolny rozwój mikroinstalacji spowodowany był tym, że cena energii sprzedawanej była niekorzystna, w stosunku do jej zakupu. Wraz z pojawieniem się kolejnych zmian w ustawach rozwój fotowoltaiki przyśpieszył. Pod koniec roku 2021 zainstalowana moc w Polsce całej fotowoltaiki wynosiła przeszło 7GW, z czego aż 70% mocy pochodziło z prywatnych domów posiadających PV na dachach. W kwietniu 2022 roku zaszły dość drastyczne zmiany związane z systemem rozliczeń fotowoltaiki. Dla inwestorów korzystny do tej pory net-metering zmienił się ponownie na sprzedaż energetycznych nadwyżek operatorom z urzędu. W związku z tym ceny związane z energią bez dystrybucyjnych opłat są znacznie mniejsze, niż koszty związane z zakupem tej energii. To właśnie dlatego inwestorzy wykazują coraz większe zainteresowanie magazynowaniem akumulatorowym energii. (uprawnienia budowlane)

Net – metering w Polsce

Silny rozwój fotowoltaicznych instalacji o typie on – grid W Polsce jest związany z net- metering. Wyprodukowana w sieciowej instalacji elektryczna energia nie zostaje zmagazynowana, a nadwyżki jej trafiają do sieci EE. To rodzaj mechanizmu, który traktuje EE jako magazyn wirtualny dla elektrycznej sieci. Ustawodawca podał dokładny limit oraz czas związany z odzyskaniem energii, jaka jest odprowadzana do tej sieci. 31 marca 2022 roku weszły przepisy, w związku z którymi można dokonać odzyskania aż 80% energii, która była wcześniej przekazana do sieci EE. Ma to miejsce w sytuacji, gdy instalacja paneli fotowoltaicznych nie przekroczy mocy na poziomie 10 kW, bądź 70%, gdy moc jest większa albo równa poziomowi 10 kW. Taki rodzaj zbilansowania odbywa się w ciągu 365 dni od momentu odprowadzenia do sieci EE energii, i ma to miejsce tylko dla pojedynczego obiektu. (uprawnienia budowlane 2022) 

Sieciowe instalacje

Inwestor chcąc dokonać decyzji odnośnie zabudowy fotowoltaicznej instalacji ma przed sobą wiele wyborów. Instalacja zabudowana może mieć charakter wyspowej instalacji, która będzie pracować w odłączeniu od elektroenergetycznej sieci EE.  (uprawnienia budowlane segregator )  Może dokonać również wyboru sieciowej instalacji, której praca będzie się odbywać tylko w obecności sieci EE. Często można usłyszeć, że jeżeli mamy zabudowane na obiekcie panele fotowoltaiczne, to nie musimy się obawiać przerw w dostarczaniu prądu. Taką niezależność energetyczną można mieć tylko w sytuacji posiadania instalacji, wykonującą wyspową pracę. W najczęściej spotykanych typowych instalacjach taka niezależność jest niestety nie możliwa.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com