fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Impregnacja drewna stosowanego w budownictwie

Impregnowanie drewna jest czynnością niezbędną aby elementy z niego wykonane przez długi czas nie zmieniały swoich właściwości. Drewno to materiał naturalny. Jest on łatwo nasiąkliwy i wrażliwy na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz, słońce, grzyby i pleśń. Drewno zaimpregnowane jest bardziej odporne na korozję biologiczną i ataki szkodników takich jak korniki.

Charakteryzuje się małą higroskopijnością. Jest też bardziej odporne na wahania temperatury i poziomu wilgoci w otoczeniu. Stosuje się środki ognioochronne. Zapobiegają one rozprzestrzenianiu się ognia. Impregnacje drewna i innych wyrobów pochodzenia drzewnego wykonuje się za pomocą różnych substancji i środków. Ich stosowanie zależy od ich wykorzystania, jak i konkretnego gatunku drzewa z którego są wykonane.

Impregnacja drewna to zagadnienie które możesz spotkać na swoim egzaminie na uprawnienia w części ustnej. Inne pytania znajdziesz w naszym programie.

Drewno stosowane w budownictwie

Obecnie z uwagi na niższe koszty coraz częściej w trakcie budowy wykorzystuje się drewno młode i bielaste. Ma ono mniejszą odporność na biodegradacje. Z uwagi na to drewno to potrzebuje lepszej impregnacji aby zapobiec w przyszłości problemów związanych z zużyciem się materiału i zniszczeniem konstrukcji. Przed impregnacją drewno powinno być odpowiednio do niej przygotowane, wysuszone, pozbawione kory i sprawdzone czy nie jest zaatakowane przez pleśń, szkodniki lub porosty.

Metody impregnacji

Najczęstszą metodą impregnacji drewna jest impregnacja głęboka polegająca na całkowitym zanurzeniu elementu drewnianego w impregnacie lub jeszcze trwalsze impregnowanie ciśnieniowe. Jest to najskuteczniejszy sposób impregnacji i jednocześnie najszybszy na większą skale. Drewno tak impregnowane zabezpiecza się w głąb jego struktury i jest w stanie wytrzymać o wiele dłużej niż impregnowane powierzchniowo. Najczęściej drewno impregnowane jest w taki sposób już w fazie produkcji. Innym sposobem jest impregnacja powierzchniowa. Nie jest niestety tak skuteczna, ponieważ nie wnika w strukturę drewna, a impregnacje powinno się powtarzać po czasie określonym przez producenta preparatu. Impregnacje taka przeprowadza się za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo. Rozprowadzanie preparatu pędzlem lub wałkiem jest dokładniejsze niż natryskowe. Jest też zdecydowanie bardziej pracochłonne i raczej się sprawdza się na większą skalę. Drewno zabezpieczone przez producenta najczęściej ma barwę zieloną. Element taki jest już gotowy do użytku, jednak dodatkowo można go jeszcze zabezpieczyć warstwa zewnętrznego preparatu. Poprawi on jeszcze właściwości drewna a użytkownik może nadać mu kolor i strukturę według własnego uznania.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com