fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydroizolacja fundamentów

Aby uniknąć późniejszych problemów związanych z wilgocią w nowym budynku już na etapie projektowania należy zastanowić się, jakie materiały powinniśmy dobrać oraz w jaki sposób ich użyć aby stworzyć prawidłowy system izolujący fundamenty.

Hydroizolacje fundamentowe dzielą się na dwa typy: przeciwwodne oraz przeciwwilgociowe. Instalacje te zasadniczo się różnią. Informację która z nich powinna zostać zamontowana w budynku znajdziemy w projekcie. (Uprawnienia budowlane 2021 specjalność architektoniczna, egzamin, jaki program do nauki, pytania testowe, zbiór pytań, testy (uprawnienia-architektoniczne.com))
Systemy przeciwwilgociowe, zwane także lekkimi, mają za zadanie ochronę elementów konstrukcyjnych przed wodą, która nie wywiera na nie ciśnienia. Ma to miejsce gdy grunt przepuszcza wodę opadową na tyle szybko by nie spiętrzała się. Aby można było zastosować taką izolację, poziom wody gruntowej w okresie opadów powinien znajdować się poniżej ławy fundamentowej. Jest ona odporna tylko na wsiąkającą wodę opadową oraz kapilarne podciąganie wilgoci. W celu wykonania izolacji pionowej możemy wykorzystać na przykład emulsje asfaltowe, które smarowane na ścianach stworzą  jednolitą powłokę nie posiadającą szwów.

Hydroizolacja fundamentów zabytkowych
Hydroizolacja fundamentów zabytkowych

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe

Poziome izolacje na ławach fundamentowych zazwyczaj wykonuje się z papy, a na podposadzkowe  nadają się folia oraz papa. Jeśli istnieje ryzyko, że podczas intensywnie padającego deszczu woda mogłaby gromadzić się dookoła  budynku, dodatkowo należy zamontować drenaż, który tę wodę odprowadzi. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na montaż drenażu, należy wykonać izolację ciężką, czyli przeciwwodną. Ma ona zastosowanie gdy budynek stoi w wodzie, tj. wody gruntowe sięgają powyżej fundamentów. Izolacje ciężkie stosuje się gdy na elementy konstrukcji budynku działa parcie wody. Materiały wykorzystywane w tych systemach charakteryzują bardzo wysoka jakość i specyfikacja pozwalająca na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Doskonale sprawdzają się tu masy polimerowo-bitumiczne (masy KMB) oraz szlamy (mikrozaprawy) uszczelniające, z materiałów rolowych natomiast papy termozgrzewalne polimerowo-asfaltowe oraz samoprzylepne membrany bitumiczne. Ogólnie rzecz biorąc materiały używane do izolowania zagłębionych części konstrukcji można podzielić według dużej ilości kryteriów, jednak najważniejszym z nich jest przeznaczenie tego materiału. Zastosowanie każdego z nich ma sens w konkretnych przypadkach, dlatego trzeba uważać przy ich wyborze i zastanowić się co będzie najodpowiedniejsze. Miejmy na uwadze również ograniczenia wynikające ze specyfikacji poszczególnych materiałów hydroizolacyjnych. Na przykład lepiki asfaltowe tracą elastyczność w temperaturze około zera, a masy asfaltowe nie nadają się jako pozioma izolacja na ławach z uwagi na wrażliwość na obciążenia od ściany fundamentowej.

Hydroizolacja podczas zimy

Badania nieniszczące wykonywane na obiektach.

Są to badania mające na celu wykrycie wszelkich nieciągłości elementów danego obiektu: lanych kutych walcowanych lub spawanych, oraz ich wyeliminowanie, dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy ich eksploatacji. W procesie technologicznym wytwarzania konstrukcji, wykonuje się badania międzyoperacyjne i odbiorcze (końcowe), w celu potwierdzenia braku wad niedopuszczalnych, z punktu widzenia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji, które mogłyby powstać w procesie produkcyjnym zgodnie z wymaganiami obowiązujących norm. Konstrukcje będące już w eksploatacji, bada się na istnienie pęknięć, rozwarstwień, korozyjnej utraty grubości, wówczas, gdy nastąpi awaria, uzasadniona obawa, że obiekt jest w stanie krytycznym, przy planach wykorzystania konstrukcji do innych celów lub po upłynięciu terminu eksploatacji przewidzianego Prawem Budowlanym. Przy takich sytuacjach często zachodzi potrzeba oceny stanu całej konstrukcji w celu oznaczenia, czy dana konstrukcja może dalej być użytkowana, lub jak długa może jeszcze pozostać w eksploatacji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com