Przygotowanie podłoża pod izolacje
Podłoże pod izolacje powinno być trwałe i nieodkształcalne. Powierzchnie podkładów pod izolacje powinny być równe, czyste i odpylone. Pod izolacje z folii z tworzyw sztucznych powierzchnia podłoża powinna być zatarta na gładko. Pod izolacje z wkładkami z papy wystarczy zgrubne wyrównanie podłoża łatą (zatarcie na ostro). Styki płaszczyzn prostopadłych powinny być wyokrąglone łukiem o promieniu nie mniejszym niż 5 cm lub sfazowane pod kątem 45° na szerokości i wysokości co najmniej 5 cm.
Podłoże pod izolacje przyklejane lepikiem asfaltowym powinno być zagruntowane roztworem lub emulsją asfaltową. Gruntowanie można wykonać na podkładzie wysuszonym do wilgotności nie większej niż 5%, przy temperaturze otoczenia nie niższej niż 5°C. Powłoki gruntujące powinny być nanoszone w dwóch warstwach.
Rodzaje izolacji
Podział w zależności od układu warstw izolacji i stosowanych materiałów rozróżnia się izolacje typu lekkiego, średniego i ciężkiego.
Izolacje typu lekkiego
Stosuje się w celu ochrony budowli przed wnikaniem wilgoci, najczęściej w kierunku bocznym. Wykonywane są przede wszystkim jako izolacje ścian piwnic i ścian fundamentowych w gruntach suchych i dobrze przepuszczających wodę (np. piaski).
Materiały: dwu- lub trzywarstwowe powłoki z mas bitumicznych bez wkładek o grubości nie mniejszej niż 2 mm płynne powłoki bitumiczne, hydroizolacyjne wyprawy cementowe, preparaty hydrofobowe uszczelniające powierzchnię przegrody, zestawy filtracyjno-drenażowe itp.
Izolacje typu średniego
Stosowane są w celu zabezpieczenia przed wodą opadową bezpośrednią lub przesączającą się w kierunku przegrody, na dachach, tarasach, ścianach i podłogach piwnic w gruntach o dużym zawilgoceniu
Materiały: elastyczne wyroby wodochronne (asfaltowe, z tworzyw sztucznych i kauczuku), bezspoinowe powłoki z mas bitumiczno-mineralnych, elastyczne lub sztywne wyprawy powłokowe na bazie cementu itp. bitumiczne izolacje z jedną, dwiema lub trzema warstwami wkładek z papy asfaltowej,
Izolacje typu ciężkiego
Stosowane są w celu zabezpieczenia budowli przed wodą naporową, tj. pod ciśnieniem, na przykład w częściach podziemnych budynku położonych poniżej zwierciadła wody gruntowej.
Materiały: izolacje bitumiczne z wkładkami, np. z papy (3 lub 4 warstwy) lub z blach (1 lub 2 warstwy) oraz izolacje z tworzyw sztucznych, szlamy uszczelniające, mikrozaprawy.
Podział izolacji ze względu na obciążenie wilgocią
Podział izolacji, w zależności od stopnia obciążenia wilgocią:
- I stopień obciążenia wilgocią: obciążenie wilgocią zawartą w gruncie i niezalegającą woda opadową
- II stopień obciążenia wilgocią: czasowe oddziaływanie spiętrzającej się wody opadowej, woda zalegająca (w przypadku zalegania gruntów spoistych np. gliny, margla, iłów, uniemożliwiających szybkie wsiąkanie wilgoci).
- III stopień obciążenia wilgocią: długotrwałe oddziaływanie na fundamenty wody pod ciśnieniem (wysoki poziom wód gruntowych, powyżej poziomu posadowienia).
Izolacje części budynku stykających się z gruntem
W podpiwniczonych budynkach mieszkalnych rodzaj izolacji zależy przede wszystkim od poziomu wody gruntowej, rodzaju gruntu wokół budynku i od przeznaczenia piwnic.