Gruntowanie podłoża przed malowaniem
Dla niektórych osób pominięcie gruntowania może być pozorną oszczędnością, ponieważ nie będziemy wydawać pieniędzy na dodatkowej preparaty gruntujące. Jest to jednak myślenie błędne ponieważ gruntowanie jest ważnym elementem, który przygotowuje podłoże do efektywnego położenia farby. Gruntowanie jest koniecznym zabiegiem, który przynosi oszczędność. Redukuje, wyrównuje chłonność podłoża, wzmacniana jest przyczepność farby nawierzchni. Zagruntowana powierzchnia powodują, że zużycie farby jest mniejsze. Koszty związane z malowaniem są więc również mniejsze. Gruntowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się pęcherzy, przebarwień czy powtórnego malowania. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Ile razy należy gruntować podłoże?
W zależności od rodzaju podłoża gruntujemy je jeden raz lub dwa razy.
Jednokrotnie gruntujemy gładź grubości do 3 mm. W przypadku grubszych tynków cementowo-wapiennych, które mają wysoką chłonność, trzeba je zabezpieczyć dwoma warstwami preparatu, po wyschnięciu gruntu trzeba zbadać, czy chłonność podłoża jest dostatecznie mała. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Najlepiej gruntować powierzchnię?
W przypadku powierzchni pylistych, silne nasiąkliwych, czyli np. gipsowych, warto wykorzystać specjalistyczne produkty o silnym działaniu. Zazwyczaj są to gotowe do użycia wodorozcieńczalne podkłady akrylowe. Zapewniają one właściwą przyczepność nakładanych powłok, farb dekoracyjnych, dzięki nim zapewnione jest równomierny schnięcie.
W jakich przypadkach gruntowanie jest niezbędne?
W przypadku nowych, nie malowanych ścian gruntowanie jest bezwzględnie konieczne. Ściany nowo wzniesione są najczęściej pyliste i chłonne. Ściany gruntuje się również przed szpachlowaniem, tynkowaniem i położeniem gładzi.
Gotowanie ścian niemalowanych
Z gruntowaniem należy poczekać, aż proces wiązania tynku zakończy się. Ściany powinny być dobrze wymyte mydłem malarskim oraz odpylone. Preparat nakłada się na całe ściany od sufitu . Po wyschnięciu należy sprawdzić chłonność ścian, w razie konieczności trzeba pokryć je jeszcze raz gruntem. Przed nałożeniem warstwy farby grunt powinien wyschnąć. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)