Grubość wentylowanej szczeliny
Grubość wentylowanej szczeliny wynosi około 15H-25 mm (uprawnienia budowlane). Przy okładzinie wykonanej z blachy grubość ma 15 mm, a dla zbrojonego szkła albo czarnego marblitu grubość wynosi 25 mm. Wentylowana szczelina powinna łączyć się z powietrzem zewnętrznym zarówno górom i dołem. Wielkość zastosowana przy otworach do wentylacji powinna mieć co najmniej 50 cm². na 1 m szerokości jaką ma ściana, i przy otworach o średnicy maksymalnie 10 mm. Często drenażowe otwory sprawiają trudność. Ich rozstaw powinien być gęsty, aby uchronić je przed brudem oraz pyłem. Jednak przy ich dużej ilości, jak również przy zbyt dużych średnicach wiatr może wciskać pomiędzy nie wilgoć i deszcz. Jest to spowodowane różnicami w ciśnieniu. Aby zminimalizować to zjawisko należy zastosować drenażowe kanały o kształcie krzywoliniowym lub specjalne zasłony.
Od czego zależy sztywność ścian?
Sztywność ścian płytowej warstwowej konstrukcji zależy od sztywności zewnętrznej okładziny (testy 2021 uprawnienia). Jeżeli jest ona wykonana z płaskich materiałów typu np. blacha, to aby zapewnić sztywność takiej ściany należy powierzchnię zewnętrzną wykonać jako falową, karbowaną albo wytłaczaną. Można także od zewnętrznej strony użyć niewidocznych żebrowań.
Jak wybrać odpowiednią strukturę?
Ważne, aby podczas wyboru struktury wziąć pod uwagę, jak będzie wysychać ściana w związku z budowlaną wilgocią. To właśnie ten proces decyduje o właściwościach osłonowej ściany. W ścianach osłonowych, które mają stalowy szkielet bądź też aluminiowy, obciążenia związane z wiatrem przejmują zazwyczaj szczebliny pionowe szkieletu i przekazują je na strop (program egzamin uprawnienia 2021).
Ściany z powietrzną szczeliną
Jeżeli ściana posiada powietrzną szczelinę trzeba ochraniać izolacyjny materiał, który ma porowatą strukturę, przed wiatrem. Należy w związku z tym zastosować na jego ochronnej powierzchni przeciwwiatrową warstwę z asfaltowej papy, azbestowo – cementowych płyt bądź też innych materiałów. Ważne, aby były one odporne na dyfuzję oraz na zawilgocenia (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Muszą mieć także odpowiednią przeciwogniową odporność.
Ochrona przed wiatrem
Ochrona przed wiatrem budynku polega na zabezpieczeniu go przed infiltracją powietrza do środka (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Należy także wykonać odpowiednią konstrukcję ściany, która będzie przenosić obciążenia od wiatru. Na wskutek działań wiatru może zmniejszyć się ciśnienie po zewnętrznej stronie ściany, co spowoduje wzrost przepływania ciepłego powietrza na zewnątrz. Wilgotna ściana może mniej parować, co prowadzi do dodatkowej utraty ciepła poprzez ścianę. Zimne powietrze może także przenikać przez izolacyjny porowaty materiał, co spowoduje wyziębienie powierzchni wewnętrznej ściany i utraty ciepła. Pogorszeniu ulegną także warunki dotyczące wilgotności.