fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grubość ścianek

Grubość ścianek kanałów dymowych w kominach to przynajmniej V2 cegły. Reguły wiązań cegieł w kominach zwyczajnych budynków są identyczne jak w murach z kanałami dymowymi i wentylacyjnymi. Mile widziane jest tworzenie kominów z kanałami w dwóch rzędach, bo w takiej sytuacji straty cieplne są niższe, ponieważ długość ścianek zewnętrznych jest krótsza. (uprawnienia budowlane kontakt)

Grubość ścianek kanałów
Grubość ścianek kanałów

Nad dachem, w kominach nietynkowanych, ale czasami też i tynkowanych, grubość ścianek zewnętrznych górnego kawałka komina to nawet trzy cegły. Jest to spowodowane, żeby w cieńszej dolnej części, która znajduje się od razu nad dachem, dało się nałożyć kołnierz z blachy chroniący od przecieku wody. (uprawnienia budowlane 2021) Przykładowo, jeśli wiązanie cegieł w trzonie kominowym to wiązanie w pogrubionej górnej części, to będzie pierwsza warstwa cegieł w pogrubionej części, która będzie zwisać z zewnętrznej strony o 1U cegły. Cegły przy narożnikach warto wesprzeć prowizorycznie podczas murowania.

Załamanie kanałów w płaszczyźnie pionowej uda się stworzyć dzięki odstępom pochyłych o odchyleniu pionu, które nie przekracza 30 stopni. Taki odcinek pochyły widnieje odnosząc się do układu cegieł identycznie, jak gdyby był to komin pionowy przechylony w jedynie jedną stronę. Przez to otrzymujemy gładkie płaszczyzny środkowe, nie zatrzymując sadzy i będące odporne na ciosy kuli kominiarza.

Pochyły odcinek

Pochyły odcinek leży na murze, jakiego przedłużeniem do góry bywa górny odcinek komina. Na poddaszu zewnętrzne powierzchnie komina okrywa się solidnym tynkiem, najczęściej rapowanym. Nad dachem kominy są od zewnątrz wyprawiane tynkiem dwuwarstwowym zacieranym, bądź po prostu spoinowane. Cegła, jaką stosujemy na kominy nad dachem musi być odporna na warunki klimatyczne. Zaprawa najlepiej aby była cementowa bądź cementowo-wapienna. (uprawnienia budowlane program)

Nad dachem, dolna część komina musi zostać stworzona w taki sposób, żeby nie było widać szczelin, które przepuszczają wodę do poddasza. Idealnym na to przykładem będzie komin ujęty w zlutowany kołnierz z blachy cynkowej grubości 0,6-P 0,75 mm.

Wysokość komina

Wysokość komina nad dachem zależy od wielu czynników, przykładowo możliwość urządzenia swobodnego wylotu bądź zabezpieczenia dachu przed zaciekami oraz zrobienia korzystnych warunków ciągu. Ze względu na ostatni warunek warto jest wnieść komin na taką wysokość, żeby wylot był nad strefą prawdopodobnego zagęszczenia powietrza przy wietrze wpadającym na przeszkody w pobliżu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Taka przeszkoda to na przykład ściana tarasu bądź attyka, jeśli płaszczyzna prowadzona przez nią i najbliższą krawędź komina posiada nachylenie do poziomu mniejsze niż (tg 12° = ok. 0,20). W takiej sytuacji zagęszczone powietrze pomiędzy kominem a ścianą przy ukośnym wietrze przeszkadza gazom wydostać się z komina na zewnątrz. W warunkach szczególnie niesprzyjających są kominy budynków niższych, ustawione blisko wyższych.

Wiatr

Jeśli wiatr pada na ścianę wyższego budynku, wtedy gęste powietrze jest upychane do komina i ciąg robi się odwrotny. Jak chcemy tego uniknąć, warto komin wyprowadzić do góry za strefę prawdopodobnego zagęszczenia powietrza w wypadku wiatru. Taki komin przy dużej wysokości nie byłby stabilny. Z takich powodów zazwyczaj tworzy się kominy od razu przy ścianie szczytowej wyższego budynku wyprowadzając je nad dach takiego budynku. (program egzaminu na uprawnienia) Jeżeli będzie trzeba w niższym budynku stworzyć też inne kominy znajdujące się dalej, wtedy nie robi się ich większych, licząc się z przeszkodami przy nie sprzyjającym wietrze bądź jeśli zachodzi taka potrzeba montuje się wentylatory wyciągowe. Wyloty do atmosfery kanałów wentylacyjnych muszą posiadać odstępy chociażby jednego metra od odpowietrzników kanalizacji, aby zabezpieczać od wnikania gazów o nieprzyjemnej woni. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com