fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Gromadząca się woda na dachu wielkopowierzchniowych obiektów

Gromadząca się woda na dachu wielkopowierzchniowych obiektów

Każde dodatkowe spiętrzenie, jakie wynika w związku z zastosowaną zabudową dachu składa się na wysokość awaryjnego spiętrzenia wody. Nie koresponduje to jednak z poziomem dopuszczalnych obciążeń na dachowej połaci. Skutkiem tego mogą być pozrywane dachowe połacie, co miało miejsce w czerwcu 2020 roku w hali znajdującej się w Kornicach Eko – Okna. Jednak wiele z wielkopowierzchniowych obiektów podczas ekstremalnych opadów są zabezpieczone przed ewentualną katastrofą, w związku ze współczynnikami bezpieczeństwa. Nawet kiedy dojdzie do sytuacji zerwania połaci, to ugięcie trapezowej blachy na stałe wymaga jej zdarcia oraz ułożenia jej ponownie. To ma sprawić, aby nie dochodziło w ugięciu do propagacji w nowo powstałej zlewni oraz w konsekwencji do jej zerwania. (uprawnienia budowlane program) 

Gromadząca się woda na dachu wielkopowierzchniowych obiektów
Gromadząca się woda na dachu wielkopowierzchniowych obiektów

Spadkowanie płaskich dachów

Spadkowanie płaskich dachów, czyli inaczej kopertowanie dachu do wpustów jest bardzo ważnym składnikiem związanym ze spiętrzeniem awaryjnym. Chodzi w tym wypadku o poziom głębokości zlewni, zanim to woda z jednej zlewni przeleje się do kolejnej, aż dotrze do ostatniej, gdzie jest attyka i przelew w niej. Takie warunki przy awaryjnym spiętrzeniu wymagają doliczenia koniecznie spiętrzenia związanego z głębokością zlewni. Są to tak zwane koperty. (uprawnienia budowlane)

Rozpoczęcie pracy odwodniowego systemu awaryjnego

Awaryjny odwodniowy system rozpoczyna pracę w momencie, gdy opadowa wody osiągnie określony poziom spiętrzenia. Dzieje się tak, ponieważ nie może on wchodzić w zakres spiętrzenia wody dla podstawowego systemu. W nim wpusty osiągają obliczeniowe przepustowości.   (uprawnienia budowlane segregator )  Przy awaryjnym systemie poziom górny wody nie może być większy od słupa wody, gdzie zostanie przekroczone dopuszczalne obciążenie dachowej połaci. Powstające dodatkowe obciążenia związane ze zlewowym lejem, jak i lokalizacja wpustów, która jest wzajemna przy głównym i awaryjnym systemie dla lekkich rodzajów dachowych połaci ma znaczenie wręcz fundamentalne. Jednak wiele projektowanych obecnie oraz istniejących już wielkopowierzchniowych obiektów posiada odwodnienie awaryjne, które jest typowo attykowe. Przyjmuje ono często postać rzygaczy. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Przelewy w attyce

Przelewy i wpusty znajdujące się w attyce, niezależnie od modelu oraz formy mają najniższą przepustowość, w stosunku do innych dachowych rodzajów wpustów. Taka sytuacja wynika ze sposobu odbierania oraz przepływania wody. Woda stopniowo ulegając spiętrzeniu napełnia przelewowy wlot, a jej ruch odbywa się w poziomym kierunku. Badania związane z przepustowością attykowego wpustu oraz połaciowego rozróżnia norma PN-EN 1253-2:2015 w punkcie 5.5.2 oraz 5.5.3. W sytuacji, jeżeli jest to ekwiwalent wycięcia prostokątnej formy w attyce, to przekrój odbierać będzie obliczoną wcześniej ilość wody, dla wypełnienia w pełni przekroju. Przy wielkopowierzchniowych obiektach wycięcia wyznacza się na wysokość 15, 20 a nawet więcej centymetrów. Poziom wlotu do awaryjnego systemu znajdującego się w attyce lokalizuje się na wyższym poziomie, w stosunku do wlotu poziomego przy głównym wpuście. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com