Gres jako popularny materiał wykończeniowy
Gres jest popularnym materiałem, bardzo często wykorzystywanym do wykańczania wnętrz. Wykonuje się z niego przede wszystkim płytki, które znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach. Można zakupić przeróżne jego rodzaje, gładkie wersje, jak również wzorzyste modele. Posiadają one bogatą wersję barw.
Jedną z odmian gresu jest gres polerowany. Jest on najbardziej reprezentatywny i elegancki z wszystkich rodzajów tego materiału wykończeniowego. Płytki tego typu wybierane się do pomieszczeń reprezentatywnych np. do salonu czy eleganckich łazienek.(testy uprawnienia architektoniczne)
Zalety i wady gresu polerowanego
Gres polerowany uzyskiwany jest poprzez jego wypalenie, osiąga się w ten sposób połysk porównywalny z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego, co obecnie jest bardzo cenione. Bardzo ładnie się prezentuje.
Niestety oprócz walorów estetycznych, gres polerowany ma także wady, między innymi jest śliski. Polerowanie gresu wpływa również na zmniejszoną odporność płytek na plamienie.
W procesie polerowania następuje otwarcie mikroporów, które znajdują się w gresie. Gres powinien być impregnowany, a dzięki temu uzyskujemy większą trwałość i łatwiejsze utrzymywanie powierzchni w czystości.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Gres szkliwiony
Po wykonaniu płytek z gresu, jego powierzchnię pokrywa się warstwą barwników i szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się niewątpliwie bardzo efektowny materiał wykończeniowy. Gres szkliwiony poleca się do powierzchni, które są mało używane, ponieważ jego powierzchnia ulega ścieraniu.(informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Wtedy płytki te mogą również ulec zniszczeniu, jeżeli spadnie na nie jakiś ciężki przedmiot. Mogą ulec pęknięciu.Płytki z gresu szkliwionego mają boga tą wersją kolorystyczną i posiadają one jedne z najciekawszych wzorów, jeśli chodzi o rodzaje płytek gresowych . Dużą zaletą płytek z gresu szkliwionego jest to iż są odporne na złamania, nasiąkanie i nie wymagają impregnacji.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)