fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje fundamentowania

Częściami składającymi się na fundamentowania są fundamenty oraz grunt budowlany. To ostatnie to nic innego jak warstwa gruntu, jaka obarczona jest ciężarem budynku. Fundamenty zaś to niższe elementy budowli, jakie są umiejscowione pod podłogą najniższego pokoju, spełniające rolę przenoszenia wagi na grunt. (uprawnienia budowlane kontakt)

Fundament żelbetowy płytowo-żebrowy jest wykorzystywany w przypadku niezbyt mocnych gruntów, jeśli głównym celem jest by poprzez umieszczenie żeber pomniejszyć szerokość przęseł płyty i zaoszczędzić na uzbrojeniu i betonie. Trzeba uważać na żebra, które wychodzą do góry i przeszkadzają w stworzeniu podziemi.

Fundamenty
Fundamenty

Fundament płytowy to ujednolicona płyta poniżej budynku i jest on wykorzystywany w przypadku niemocnych gruntów, przykładowo małych budynkach czy nasypach, ale mocno obciążonych, jak na przykład kominy czy wieże wodociągowe. Jego budowa zazwyczaj bywa zrobiona z żelbetu, jak mamy do czynienia z niewielkimi liczbami na planie można użyć betonowej, bądź nawet z muru ceglanego albo kamiennego. (uprawnienia budowlane 2021)

Fundament skrzyniowy to monolit żelbetowy stworzony z płyty górnej i dolnej, ścian środkowych w obie strony lub jednej, ścian obwodowych. W uzasadnionych, wymagających tego sytuacjach możemy zrezygnować z górnej płyty.

Wykorzystywanie fundamentu skrzyniowego

Wcześniej już wspomniany fundament skrzyniowy z płytą górną jest niesamowicie nieruchomy, przez co świetnie nadaje się do:

-uchronienia budowli od pęknięć podczas zakładanego nierównego osiadania gruntu, mogą to być punkty ponad wyrobiskami górniczymi, (uprawnienia budowlane program)

-przetransportowania na grunt nierównej wagi od budowli, przykładowo wykonanego ze skrzydeł różnych wysokości, jak najbardziej jednolicie się da.

Fundament skrzyniowy, ale bez płyty górnej wykorzystywany jest w zwykłych budynkach ale też budowlach przemysłowych, który posiada duży poziom wody gruntowej, jeśli jest zaopatrzony w izolację przeciwko wodzie.

Takie fundamenty skrzyniowe można do tej pory zauważyć w Pałacu Kultury i Nauki w stolicy naszego kraju. W planie widnieje on jako wymiar 68 X 62m, wysokość 7m. Grubość ściany od zewnętrznej strony to 60cm, ścian w środku od 30-55cm. Płyta dolna posiada grubość 1m, górna – 50cm.

Fundament umieszczono na dziewięć metrów poniżej ziemi na kilkunastocentymetrowej warstwie betonu, która miała zadanie wyrównawcze, okrytej izolacją zrobioną z trzech rzędów odpowiedniej do tego papy bitumicznej na lepiku. Izolację umieszczono na mur z zewnętrznej strony z cegły grubości 51cm. Nacisk dolnej płyty na ziemię to dokładnie 4,35 kG/cm2. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zbrojenia

Zbrojenia bywały robione na kształt przypominające ruszty i kraty mierzące maksymalnie do 60m (6X10m), w jakich różne pręty spawano elektrycznie. Fundament wyglądający jak sklepienie odwrócone betonowe albo ceglane wykorzystywano w przypadku słabszych ziem, kiedy zwraca się uwagę na transport nacisku na ziemię na o wiele obszerniejszą płaszczyznę niż podstawy ław fundamentowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Takie ławy w teorii posiadają kształt podłużny w jedną stronę. Używane są pod niektórymi ścianami albo rzędami słupów.

Ławy

Ławy ceglane powiększają się w dół aż do rozpiętości uwarunkowanej maksymalnym ciężarem jednostkowym ziemi. Powiększenia ław symetrycznych robi się zazwyczaj odsadzkami e=1U cegły. W ławach na granicy z sąsiadem powiększenia są wyłącznie z jednej strony z odsadzkami / = typ cegły.

W przypadku ław niesymetrycznych nie korzystamy z powiększenia tylko z jednej strony s, jaki byłby większy od połowy grubości ścian piwnicznej a, bo podczas za mocnego powiększenia końcowy element ławy nie pobiera udziału w przenoszeniu ciężaru na ziemię. Poziome płaszczyzny odsadzek to bankiety. Można też usłyszeć takie nazewnictwo na co dzień, bo używa się tego sformułowania na ławę ceglaną. (program egzaminu na uprawnienia)

Ławy kamienne potrafią posiadać przekroje z odsadzkami po 5-PlO cm lub przekroje w kształcę trapezu. Muszą one zostać murowanie chociażby na zaprawie cementowo-wapiennej, ich pochylenie to h:s2, a w ławach nierównych z obu stron s:a0,5.

W początku muru piwnicznego kładzie się odsadzki 5-rl0 cm, po to by ściany dało się odpowiednio umieścić w planie, jeśli podczas tworzenia ław pojawiły się jakieś odchyły.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com