fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymiarowanie fundamentów pod kruszarki

Wymiarowania fundamentów pod kruszarki robi się dla poniższych obciążeń:

– ciężarem własnym i 5-krotnym ciężarem maszyny przypadającym na wymiarowany element (ramy, belki itp.),

– ciężarem własnym i zastępczymi siłami statycznymi od obciążeń dynamicznych wzbudzających.

Naprężenia na podłoże gruntowe oblicza się dla jednokrotnego ciężaru maszyny i obciążeń dynamicznych wymienionych wyżej.

Fundamenty pod kruszarki

Podstawa fundamentu powinna być w kształcie kwadratu lub prostokąta. Najczęściej wykonany jest on w formie blokowo – ścianowej lub ramowej. Do budowy wykorzystuje się beton marki 40 (minimum).  Przekroje słupów i rygli, które wchodzą w skład fundamentu, nie powinny być mniejsze niż 1/3 ich długości (uprawnienia architektoniczne). Grubość płyty dolnej nie może być mniejsza niż:

– grubość ściany,

– wymiar poprzecznego przekroju słupa,

– 0,8 m.

Fundamenty po kruszarki szczękowe wykonuje się jako blokowe. Mają one wydłużoną w kierunku działania sił wzbudzających podstawę. Wysokość bloku powinna być jak najbardziej mała.

Elementy fundamentu powinny być powierzchniowo zbrojone. Do tego celu należy wykorzystać siatki z prętów, które mają średnicę 14-20 mm, a oczka mają wymiary 20-30 mm. Można również wykorzystać takie siatki przestrzenne o średnicy 14-20 mm oczkach 50-70mm. Należy o to zadbać także wtedy, kiedy według obliczeń zbrojenie nie jest konieczne.

Rodzaje młynów

W zależności od zastosowania, młyny mają różną budowę i różne zasady działania (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Wszystko zależy jaki surowiec czy inne materiały mineralne będą przemielone. Najpopularniejszymi młynami są:

– kulowe,

– bijakowe (łamacze młotowe),

– dwu- i wielokomorowe młyny rurowe.

Wszystkie młyny kulowe działają na rej samej zasadzie. W dzisiejszych czasach, żeby pozbyć się konieczności kilkakrotnego przechodzenia surowca dla odpowiedniego zmielenia, wykorzystuje się młyny, które mają wydłużony korpus. W tym korpusie umieszcza się kilka komór, które mają różne średnice. Stosuje się różne materiały kruszące (mielniki).

Obliczenia fundamentów

Ze względu na to, że są różne rozmiary kul oraz pojawia się dodatkowe tarcie, które powoduje mielony materiał, ciężko jest ustalić właściwą wartość i zmiany. Wartość tych sił jest tówna 0,5 Ph. Są to siły statyczne i przykłada się je do obu podpór bębna młyna na wysokości osi bębna (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Węgiel mieli się w młynach szybko- lub wolnoobrotowych. Taka sama sytuacja dotyczy łamania surowców. Wewnątrz takich młynów są liczne obracające się młotki, tzw. bijaki. Ich zadaniem jest rozdrabnianie materiału. Na skutek powstania sił odśrodkowych, które pojawiają się w momencie urwania się bijaka, powstają silne drgania.

Mimośród obracających się części może wynosić w czasie eksploatacji 3 mm (przy obrotach N ^ 1000 obr/min). W kierunku poziomym i pionowym powstaje siła awaryjna. Jej wartość jest równa 10-krotnemu ciężarowi wirnika.

Obliczanie fundamentów dla wszystkich młynów (wyjątek: szybkobieżne młyny bijakowe) polega na sprawdzeniu obciążeń jednostkowych na podłoże gruntowe od podanych poniżej obciążeń:

– ciężar fundamentu,

– ciężar urządzenia, który zwiększa się 1,5-krotnie,

– pozioma składowa siły odśrodkowej.

Jeżeli chodzi o młyny szybkobieżne, które wykonują więcej niż 100 obrotów w ciągu minuty, to przy obliczeniach należy uwzględnić:

– zastępcze siły statycznie przyłożone,

– równoważące działanie sił dynamicznych,

– amplitudy drgań wymuszonych w przypadku urządzeń wrażliwych na drganie; wartość drgań jest przyjmowana w zależności od szkodliwości wpływu tych drgań na otaczające konstrukcje budowlane lub urządzenia bądź ustala je zakład, który produkuje młyn (uprawnienia budowlane 2021).

Najważniejsze podczas projektowania fundamentów pod młyny jest pamiętanie o zapewnieniu równomiernego osiadania wszystkich podpór. Warto też pamiętać, żeby wykonać oddzielne bloki fundamentowe pod młyn od wlotu i wylotu, zwłaszcza wtedy, kiedy mają się one znajdować na gruntach mało ściśliwych i wytrzymałych (E0 ^ 600 kG/cm2, k., ^ 3,5 kG/cm2). Należy też wykonać osoby fundament dla silnika z reduktorem obrotów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com