fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Formowanie słupów o złożonych kształtach i różnych wymiarach przekrojów poprzecznych

Deskowanie dźwigarkowe jest najczęściej wybierane, jeżeli dotyczy to formowania słupów:

– o złożonych kształtach,

– o zróżnicowanych wymiarach przekrojów poprzecznych,

– które mają wysokie wymagania, co do jakości powierzchni betonu.

Formowanie słupów
Formowanie słupów

Wśród wykonawców panuje przekonanie o tym, że używając deskowania dźwigarkowego można wykorzystać praktycznie wszystkie słupy, niezależnie od przekroju czy wysokości. Mówi się również o tym, że im więcej słupów się wykonuje, tym bardziej ma sens wykorzystywanie ich ze względów ekonomicznych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Do podstawowych elementów deskowania dźwigarkowego słupów zalicza się:

– poszycie ze sklejki lub desek,

– dźwigarki drewniane,

– obejmy stalowe.

Akcesoria, które stosuje się do słupów (takie jak zastrzały czy platformy robocze) są identyczne jak akcesoria, które wykorzystuje się do deskowań ściennych dźwigarkowych danego systemu. Obwodowe obejmy stalowe pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji deskowania. Rozwiązania konstrukcyjne obejm u poszczególnych entów są zróżnicowane. W jednym systemie wykorzystuje się rygle wielofunkcyjne oraz nakładki winklowe, w innym kątowniki stalowe, a w jeszcze kolejnym są to tzw. rygle stalowe. Dzięki nim, przy użyciu klamer kołnierzowych, dźwigarki drewniane utrzymane są w określonym położeniu. Ponadto zapewniają one sztywność oraz stateczność przestrzenną funkcjonowaniu słupa.

Obejma słupa, która wykorzystywana jest w systemie PERI Vario składa się z takich elementów jak:

– dwa rygle stalowe słupowe SSRZ,

– cztery zaczepy napinające,

– dwa ściągi z nakrętkami.

Dopuszcza się ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki słupa na poziomie 100 kN/nr. Dzięki deskowaniu tego typu można kształtować słupy, które mają maksymalny przekrój 120 x 120 cm. Istnieje możliwość, żeby bezstopniowo kształtować przekroje słupów (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Czynniki wpływające na wartość ciśnienia cz. I

Żeby łatwiej było projektować deskowania słupów, wytwórcy deskowań stworzyli specjalne instrukcje do poszczególnych systemów. Mają one formę tabel, a także wykresów (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Zawarto w nich informacje o:

– warunkach, jakie powinny spełniać konstrukcje deskowań,

– odległościach, jakie powinny być zachowane między obejmami (ryglami) w słupach, aby był spełniony warunek stanu granicznego nośności i użytkowalności,

– liczbie dźwigarków, jaka powinna tworzyć płaszczyznę słupa o danej szerokości.

Najważniejsza jest jednak informacja, która charakteryzuje system deskowań do formowania elementów pionowych. Jest to wartość ciśnienia, które deskowanie jest w stanie przenieść w momencie układania mieszanki betonowej (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Zanim projektant zdecyduje się na wybór danego systemu deskowania, musi on sprawdzić, czy w takich warunkach, które założono jest możliwość wykonania konstrukcji i czy deskowanie przeniesie to dopuszczalne ciśnienie.

Czynniki, które wypływają na wartość ciśnienia, jakie wywiera mieszanka betonowa na deskowanie, można podzielić na trzy grupy czynników, które charakteryzują:

– mieszankę betonową,

– deskowanie,

– proces układania mieszanki betonowej.

Czynnikami, które charakteryzują mieszankę betonową, są:

– rodzaj wypełniacza,

– rodzaj i klasa cementu,

– receptura mieszanki,

– konsystencja mieszanki betonowej,

– domieszki do betonu,

– ciężar objętościowy mieszanki betonowej,

– wielkość ziaren kruszywa i ich kształt,

– temperatura mieszanki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com