Etapy rozwoju zawodowego kierownika budowy
Osoba pełniąca funkcję kierownika ma za zadanie dbać o prawidłowy i sprawny przebieg prac budowlanych. Jest przedstawicielem wykonawcy budowy. W prawie budowlanym istnieją podstawowe obowiązki kierownika. Należy do nich sprawowanie nadzoru nad jakością prac budowlanych. Sporządzenie dokumentacji budowlanej. Kierownika współpracuje z wykonawcami robót budowlanych. Kolejnym obowiązkiem jest przestrzeganie planu prac. Rozlicza koszty budowy i kieruje pracownikami.( uprawnienia budowlane)
Zakres obowiązków kierownika jest szeroki. Praca ta jest niezwykle odpowiedzialna. Osoba ubiegająca się o stanowisko kierownicze powinna posiadać pewne predyspozycje. Powinna być absolwentem wyższej uczleni na kierunku dotyczącym budownictwa.
Kolejnym warunkiem jest zaliczenie praktyki zawodowej i otrzymanie uprawnień. Wydawane są przez organ samorządu zawodowego, umożliwiając samodzielne pełnienie funkcji technicznych. Uzyskanie uprawnień warunkuje zdany egzamin ze znajomości etapów budowlanych i zaprezentowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Trzy lata pracy
Po uzyskaniu zaliczeń inżynier jest zapisany do centralnego rejestru i na listę członków izby zawodowego samorządu. Kieronikiem budowy z uprawnieniami do zarządzania pracami budowlanymi bez ograniczeń może zostać osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite magisterskie.(programy do uprawnień budowlanych)
Dla uprawnień ograniczonych wystarczą ukończone studia inżynierskie stopnia pierwszego i odpowiednia praktyka. Osoba, która chce uzyskać dane uprawnienia zobowiązana jest do przepracowania trzech lat w funkcji sprawowania samodzielnych funkcji technicznych.(jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)