fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elewacje w jednorodzinnym budownictwie

Postrzeganie domu zarówno przez jego właścicieli, jak i przez sąsiadów czy przechodniów zależy od jego elewacji, dachu oraz od bryły budynku. Choć elewacja nie wpływa na bezpieczeństwo osób użytkujących budynek, to jest to ważny element w każdym domu. Nie ma ona wpływu na koszty związane z eksploatowaniem budynku, o ile jest wykonana poprawnie oraz z dobrych jakościowo materiałów. Elewacje mają jednak praktyczną funkcję, jaką spełniają. Jest to ochrona ścian w domu przed negatywnym wpływem atmosferycznych czynników. W Polsce raczej nie ceni się szczególnie przestrzennego ładu, tak jak robi się to w innych krajach.(uprawnienia budowlane kontakt)

Elewacje w jednorodzinnym budownictwie
Elewacje w jednorodzinnym budownictwie

Wygląd elewacji przy jednowarstwowych ścianach

Elewacje jednowarstwowych ścian, a przede wszystkim murowanych z bloczków komórkowego betonu tworzyło się dawniej z cementowo – wapiennego pocienionego rodzaju tynku. Po jego pomalowaniu powlekało się go egalizacyjną warstwą, która miała za zadanie również wyrównać powstałe ewentualne przebarwienia. Obecnie jednowarstwowe ściany wykonuje się cienkowarstwowym tynkiem. Układa się go na warstwie zbrojonego podkładu siatką ze sztucznych tworzyw, tak samo jak przy dwuwarstwowych ścianach. Tego rodzaje elewacje na domach wykazują się większą odpornością na zarysowania, niż te wykonane za pomocą tradycyjnego tynku. Jest to istotne, ponieważ współczesne jednowarstwowe ściany muruje się przy pomocy dużych bloczków albo pustaków, a pionowych spoin nie wypełnia się. (uprawnienia budowlane program)

Elewacje dwuwarstwowych ścian

Na terenie Polski wiele jednorodzinnych domów posiada murowaną konstrukcję. Ściany budynków są zazwyczaj dwuwarstwowe. Nośna warstwa wymurowana jest z pustaków albo z bloczków. Od zewnątrz ociepla się ją przy pomocy styropianu. Tego rodzaju prace warto rozpocząć w jak najpóźniejszym czasie, ponieważ poprzez nieocieplone ściany usuwa się technologiczna wilgoć, która jest w murach, a także w schodach i stropach żelbetowych. Takie zalecenie obejmuje także domy, które posiadają ściany z ceramicznych pustaków. Warto zaznaczyć jednak, że bloczki wykonane z komórkowego betonu i wapienno – piaskowych betonów na plac budowy przewozi się w suchym stanie.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Dopasowanie elewacji domu do otoczenia i architektury

Często słyszy się, że elewacja jednorodzinnego domu jest w pewnym stopniu „wizytówką” jego mieszkańców. Z tego względu ważny staje się tutaj odpowiednio dobrany materiał do elewacji oraz odpowiednia kolorystyka. Dobrze, aby kolorystyka elewacji wpisywała się w architekturę budynku oraz w krajobraz, jaki otacza budynek. Warto pamiętać, że elementami elewacji jest również stolarka drzwiowa i okienna. Nawet brama garażowa powinna być dobrana do elewacji, aby całość była spójna i estetyczna. Bramy garażowe w budynkach jednorodzinnych są zazwyczaj duże, dlatego też często stanowią one dominujący element, który jest widoczny z ulicy frontowej elewacji budynku. Warto na koniec zapamiętać, że dobry materiał na elewacje nie wpłynie na jej jakość. Ważne są tu także umiejętności  i doświadczenie ekip, które będą ją wykonywać.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com