fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy stropowe z żelbetowych płyt kasetonowych

Dla celów badawczo – doświadczalnych postawiono elementy stropowe, które wykonano z żelbetowych płyt kasetonowych. Ułożono je na prefabrykowanych ryglach strunobetonowych (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Wówczas obora miała szerokość w osiach konstrukcyjnych równą 12 m (4,5 + 3 + 4,5).

Zgodnie z tym projektem wybudowano kilka obór.  W 1965 roku wybudowano oborę w gospodarstwie PGR Osówko w województwie olsztyńskim. Do budowy wykorzystano stropy kasetonowe i płyty „DECE”. Ściany zewnętrzne osłonowe zrobione zostały z bloków gazobetonowych z wodoszczelnym tynkiem. Wykonano to dla celów badawczych. Montaż nie należał do długich, co dla prototypu w warunkach wiejskich uznano za postęp techniczny.

Elementy stropowe
Elementy stropowe

Cielętnik zimnego wychowu i bukaciarnia

Cielętnik zimnego wychowu przeznaczono dla 40 sztuk cieląt. W skład konstrukcji szkieletowej wchodzą prefabrykowane elementy strunobetonowe. Takie same, które wykorzystano podczas budowy konstrukcji obór. Jest to budynek parterowy i nie ma tam poddasza użytkowego (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Z kolei bukaciarnia przeznaczona jest dla 240 – 300 sztuk młodego bydła rzeźnego. Budynek jest typu lekkiego, co jest zgodne z wymaganiami technologicznymi i zootechnicznymi. Znajduje się on na siatce konstrukcyjnej o wymiarach 6 x 6 m. Nie jest ocieplony. Głównym zadaniem bukaciarni jest ochrona zwierząt, które są nie wiązane przed czynnikami atmosferycznymi. Mowa to przede wszystkim o ochronie głównie przed deszczem lub wiatrem.

Od strony północnej znajduje się miejsce, gdzie można składować siano lub inne suche pasze objętościowe. Zasobnik ten ma wysokość 4,5 i 6 m. Korzystają z niego wszystkie zwierzęta, które same pobierają paszę. Drabinki przesuwne chronią paszę przed zniszczeniem i zadeptaniem jej przez zwierzęta. Reszta budynku to pomieszczenia legowiskowe. Ich sposób wydzielenia jest zgodny z wymaganiami technologii chowy. Podzielono je na grupy np. według wieku. Dzielenia dokonano przegrodami, które są przestawne oraz ruchome. Na południu budynku z kolei umiejscowiono utwardzone wybiegi. Umieszcza się tam baterie silosów na kiszonkę. Dzięki temu zwierzęta mogą się same karmić (programy do uprawnień architektonicznych).

Prototyp bukaciarni powstał w PGR Parlin, pow. Mogilno, woj. bydgoskie w 1965 roku, a jego montaż trwał 6 tygodni.

Warchlakarnia, chlewnia, owczarnia nizinna

Zaprojektowano warchlakarnię, która mogła pomieścić 100 sztuk trzody. W budynku tym nie ma poddasza użytkowego. Jest on ocieplony. Szkielet z drobnowymiarowych elementów strunobetonowych jest konstrukcją warchlakarni. Wypełnia się ją odpowiednimi materiałami miejscowymi (np. płytami trzcinowymi) lub izolacyjnymi pochodzenia przemysłowego. Dzięki temu można osiągnąć odpowiednie warunki środowiskowe.

Chlewnię uniwersalną zaplanowano dla 15 macior oraz 100 tuczników. W lewym skrzydle mieszczą się kojce dla 16 macior, które są nisko praz wysokoprośne. Razem z nimi są tam warchlaki. W prawym skrzydle z kolei umieszczono pomieszczenia przeznaczone dla 100 tuczników. Między tymi skrzydłami umiejscowiono centralną paszarnię. Konstrukcję wykonano z elementów strunobetonowych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Wypełniono ją materiałem ciepłochronnym, szczególnie tam, gdzie są maciory.

Odpowiednią wielkość owczarni nizinnej, która zależy od potrzeb, można uzyskać poprzez rozbudowę segmentową. Dzięki konstrukcji szkieletowej, którą zrobiono z drobnowymiarowych elementów strunobetonowych, można wybudować budynek bezsłupowy, którego rozpiętość może wynieść 12 m. Przykład ten obrazuje to, że przecięcie się teoretycznych osi siatki konstrukcyjnej (o przyjętych wymiarach 3,0 – 4,5 – 6,0 m) nie musi wyznaczać podpór w postaci słupów. Może to być także wyznacznik węzłów konstrukcyjnych połączeń konstrukcji dachowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com