fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane w 2017 i 2018

Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zdanie jednej i drugiej w odpowiedniej kolejności jest konieczne, aby uzyskać tak bardzo pożądane uprawnienia budowlane. Dla przypomnienia, w części pisemnej kandydaci muszą odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 75% pytań. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Egzamin na uprawnienia budowlane – statystyki z 2017r.

Okręgowe izby inżynierów budownictwa rozpatrzyły w 2017r. aż 6910 wniosków o nadanie uprawnień. Podczas sesji wiosennej i jesiennej do egzaminu pisemnego podchodziło ponownie 1188 kandydatów, a do egzaminu poprawkowego ustnego 1973. Były to osoby, które albo nie zaliczyły któregoś z egzaminu w poprzedniej sesji bądź na własną prośbę odroczyły termin egzaminu. Łącznie w egzaminach pisemnych 2017 wzięło udział 7475 osób, a w ustnych 7826. Z tego grona 5922 osoby otrzymały wynik pozytywny a ponad 2500 osób wynik negatywny. (testy uprawnienia architektoniczne)

Egzamin na uprawnienia budowlane – statystyki z 2018r.

Najczęściej wybieraną specjalnością w roku 2018 była ta konstrukcyjno-budowlana. Niestety od momentu wejścia w życie (2014 rok) ustawy deregulacyjnej odnotowuje się spadek zdawalności egzaminów ustnych. W wyniku tego duża część kandydatów nie uzyskuje uprawnień i rok 2018 nie był pod tym względem wyjątkowy. W 2018r. do obu sesji egzaminacyjnych dopuszczono 8685 osób. Egzamin z wynikiem pozytywnym ukończyło 5758 kandydatów. W rezultacie, jak można łatwo obliczyć, nie zdało prawie 3000 osób. Jest to naprawdę duża liczba. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niepowodzenia na części ustnej (a wcześniejszego zdania pisemnej), w przeciągu 3 lat można przystąpić do niej ponownie. (programy do uprawnień budowlanych)

Egzamin na uprawnienia budowlane – najchętniej wybierane specjalności

Tak jak już wspomniano wyżej, w 2018r. najczęściej wybieraną była specjalność konstrukcyjno-budowlana. Zdecydowało się na nią 2681 kandydatów. Zaraz po niej uplasowała się specjalność sanitarna z wynikiem 1074 osób. 804 osoby wybrały specjalizację instalacyjną dotyczącą sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych. 641 kandydatów zdecydowało się na inżynieryjną drogową, a 237 na inżynieryjną mostową. Nikt nie wybrał specjalności wyburzeniowej, co jednak nie powinno dziwić, ponieważ zawiera się ona w uprawnieniach konstrukcyjno-budowlanych. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com