Egzamin na uprawnienia budowlane specjalność architektoniczna
Oczywiście, aby móc uzyskać ww. uprawnienia konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu. Egzamin można napisać, jeżeli przeszło się pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Aby dobrze przygotować się do egzaminu należy zapoznać się z aktami prawnymi, które są wymagane podczas egzaminu. Na stronie internetowej Izby Architektów RP można zapoznać się z tym wykazem.
Wykaz aktów prawnych
Wspomniany wcześniej wykaz jest publikowany przynajmniej dwa miesiące przed wyznaczonym terminem egzaminu. Istotnie należy pamiętać, iż obowiązuje stan prawny przepisów, który przypada na dzień egzaminów. Jeżeli chodzi o sesje egzaminacyjne, to odbywają się one dwa razy w roku (program egzamin uprawnienia 2019). Terminy egzaminów są można znaleźć w serwisie internetowymi Izby Architektów RP. Ustala je Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. Powyższych informacji możemy szukać na stronie co najmniej 60 dni przed wyznaczonym terminem egzaminów.
Czy egzamin pisemny różni się w zależności od okręgu?
Godnym uwagi jest fakt, że ww. egzamin jest identyczny we wszystkich okręgach. Co więcej odbywa si ę w tym samym czasie w całej Polsce (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). I tak w roku 2018 egzaminy w sesji letniej odbyły się 8 czerwca o godz. 10. Z kolei 7 grudnia o godz. 10 kandydaci mogli podejść do egzaminów w sesji zimowej. Przypomnijmy, że ostatnim momentem na zgłoszenia wniosków o nadanie uprawnień w specjalności architektonicznej mijał 8 marca w sesji letniej oraz 7 września w przypadku sesji zimowej.
W jaki sposób informuje się kandydata o terminie egzaminu?
Oczywiście kandydat na uprawnienia budowlane odpowiednio wcześniej otrzymuje informacje o możliwości podejścia do egzaminu oraz jego terminie. Jeżeli kwalifikacja wykształcenia została zaopiniowana pozytywnie, wówczas można podejść do napisania egzaminu na uprawnienia w specjalności architektonicznej. To Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna wysyła do kandydata list za potwierdzeniem odbioru, w którym wskazuje miejsce oraz termin egzaminu. Dokonuje się tego przynajmniej miesiąc przed ustalonym terminem (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Oczywiście po egzaminie pisemnym kolejnym krokiem jest zdanie części ustnej na uprawnienia budowlane.