fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drogowe mosty w Polsce z zastosowaniem polimerowych kompozytów

Jeden z mostów w Polsce, gdzie przęsło w całości stworzono z kompozytów FRP zbudowano w Rzeszowie w 2016 roku. Ten drogowy most zlokalizowany jest w ciągu powiatowej drogi. Przekracza on niewielki potok o nazwie Czarna. To jednoprzęsłowy rodzaj obiektu. Podparty jest w swobodny sposób, a jego podłużny spadek wynosi 2,1%. Posiada on również poprzeczny jednostronny spadek wynoszący 3%. Do głównych technicznych parametrów tego mostu zalicza się teoretyczną rozpiętość przęsła wynoszącą 10 metrów, całkowitą długość 10,7 metrów oraz szerokość na poziomie 7,7 metrów. Użytkowa szerokość jezdni wynosi łącznie 5 metrów, 2x po 0,5 metrów stanowią opaski bezpieczeństwa, chodnik to 0,75-1,1 metrów, a balustrada wraz z gzymsem to długość 2x 0,25 metrów. Nośność mostu wynosi 30 ton. W moście przęsło wykonano z czterech kompozytowych dźwigarów, które posiadają skrzynkowy przekrój w osiowym rozstawie 1,9 metrów. Most posiada również zespoloną kompozytowymi dźwigarami warstwową płytę pomostu. (uprawnienia budowlane cennik) 

Drogowe mosty w Polsce z zastosowaniem polimerowych kompozytów
Drogowe mosty w Polsce z zastosowaniem polimerowych kompozytów

Płyta kompozytowa

W przypadku mostu znajdującego się w Rzeszowie kompozytowa płyta pomostu posiada grubość wynoszącą 0,13 metrów i ma warstwową konstrukcję. Składa się one z zewnętrznych dwóch laminatów okładzin i z rdzenia z pianki PUR. Usztywniony jest on laminatami wewnętrznych żeber. Każdy z laminatów dźwigarów oraz pomostową płytę stworzono w całości poprzez zastosowanie kompozytu GFRP, który opiera się o epoksydową żywicę. (uprawnienia budowlane program) 

Pierwszy most w Polsce

W Polsce pierwszy drogowy most, przy którym przęsło stworzono z betonu i kompozytów FRP zbudowano pod Rzeszowem w miejscowości Błażowa.  (uprawnienia budowlane segregator)   Miało to miejsce w roku 2015. Jest to rodzaj jednoprzęsłowego obiektu, jaki swobodnie podpiera się i położony jest w podłużnym spadku o wartości 1%. Geometryczne główne parametry mostu to teoretyczna rozpiętość przęsła wynosząca 21 metrów, całkowita długość 22,3 metry. Szerokość całkowita mostu wynosi 10,5 metrów, a użytkowa szerokość to 7 metrów w przypadku jezdni, 2×0,5 metrów to opaski bezpieczeństwa, jednostronny chodnik w wymiarze 1,5 metrów oraz 2x bariery z gzymsem po 0,5 metra każda. Most ten posiada nośność na poziomie 40 ton. Jego przęsło zbudowano z kompozytowych dźwigarów, jakie zespolono z płytą pomostu za pomocą lekkiego rodzaju betonu.

Pomostowa płyta

Płyta pomostu przy moście znajdującym się w miejscowości Błażowa posiada grubość 0,18 metrów. Wykonano ją z lekkiego betonu, jaki zbrojony jest kompozytowymi prętami GFRP.  (uprawnienia budowlane 2023) Płyta zespolona została kompozytowymi dźwigarami, poprzez użycie sworzniowych stalowych łączników, jakie osadzono w górnych kompozytowych pasach dźwigarów. Bardzo podobne kompozytowe i betonowe zespolenie stworzono na środnikach dźwigarów w podporowej strefie, aby zapewnić poprzeczną sztywność w przęśle. Przęsło składa się z chodnikowych kap, izolacji i konwencjonalnej nawierzchni. Posiada również elementy odwodnienia, mostowe bariery i dylatacyjne urządzenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com