fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najstarsze surowce budowlane

Drewno i kamień to najstarsze surowce budowlane. Świadczą o tym chociażby wykopaliska archeologiczne w środkowej Europie. Według nich to właśnie budowle drewniane są pierwszymi efektami budownictwa. Wystarczy bowiem spojrzeć na Biskupin, który został wybudowany około 500 lat przed naszą erą. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Gdzie najczęściej stosuje się drewno?

Do niedawna drewno było w Polsce materiałem najbardziej dostępnym. Z tego powodu polska architektura na przestrzeni wieków opierała się głównie na nim. W dzisiejszych czasach wprowadzono ograniczenia dotyczące wyrębu lasów, w głównej mierze przez zniszczenia dokonane w trakcie dwóch wojen światowych. Nie oznacza to jednak, że budowle drewniane całkowicie przestały się pojawiać. Możemy je bowiem spotkać między innymi w regionalnych zabudowach wiejskich czy rzadziej w prowizorycznych budynkach. Drewno stosuje się najczęściej do produkcji elementów dekoracyjnych czy wykończeniowych. Mowa tutaj oczywiście o podłogach, meblach, stolarce czy wykładzinie ściennej. W ich produkcji wykorzystuje się konkretne cechy drewna, gdzie zastąpienie go innymi materiałami nie dałoby pożądanego rezultatu. (testy uprawnienia budowlane)

Drewno i konstrukcje drewniane w Polsce

Warto znać zasady stawiania ściennych konstrukcji drewnianych choćby z powodu dużej ilości drewnianych budynków rozsianych po Polsce. Część z nich nosi znamiona narodowego budownictwa wiejskiego, takie obiekty znajdziemy między innymi na Podhalu. Część budynków jest natomiast zabytkami architektury polskiej – mowa tu o kościołach, spichrzach czy bóżnicach. Jednym z wielu argumentów przemawiającymi za znajomością cech konstrukcji drewnianych jest również świadomość oszczędzania używanych materiałów z drewna. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Drewno i zalety budynków drewnianych

Największą zaletą drewnianych ścian jest ich niezwykle wysoka wartość jako izolacji cieplnej. I tak żeby nie być gołosłownym, podamy przykład. Sucha ściana sosnowa o grubości 12cm z jednostronną warstwą tynku 2cm ma współczynnik przenikania ciepła k = 0,95 kcal/m2h °C. Ściana z pełnej, wypalonej z gliny cegły, której grubość wynosi dwie cegły a tynk o grubości 2cm jest położny dwustronnie ma identyczny współczynnik. Oczywiście warunkiem jest dobre uszczelnienie, ale kolejną zaletą budowania z drewna jest szybkość wykonania drewnianego szkieletu czy całego budynku. Przekłada się to nie tylko na czas trwania budowy, ale i na czas, w jakim będzie można w domu zamieszkać. Nie sposób też nie wspomnieć o oszczędnościach. Najwięcej oszczędzimy wykorzystując drewniane fundamenty. Budynek podparty w taki sposób jest lżejszy i śmiało może być stawiany na słabszych gruntach. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com