Powrót do łask
Domowa spiżarnia przywodzi nam na myśl spiżarnie naszych babć, które przechowywały w nich dla nas swoje przetwory. Kiedy ich era się zakończyła, długo nie powracały do łask. Teraz następuje ich wielki powrót, ponieważ samo robienie zapasów także wróciło do łask. I na całe szczęście, ponieważ robienie przetworów i korzystanie z nich jest bardzo zdrowe, a do tego ekonomiczne i ekologiczne. Jak najlepiej więc urządzić domową spiżarnię? Co trzeba zrobić, by jedzenie w spiżarni się nie psuło oraz nie było w niej grzyba i nieprzyjemnego zapachu? Sprawdźmy. (uprawnienia budowlane)
Gdzie urządzić?
Miejscem na spiżarnię może być miejsce dowolnie przez nas wybrane. Jednak ze względów stricte praktycznych najlepsze będą trzy lokalizacje. Mowa tu o miejscu przy kuchni, garażu bądź samej piwnicy. Jej umiejscowienie ma również duże znaczenie, ponieważ umieszczenie jej w północnej albo północno – wschodniej stronie, ponieważ właśnie tam są najniższe temperatury. Jakie są zalety domowej spiżarni? Przede wszystkim jest jedna, ale najważniejsza – sięgnięcie po zrobione przez nas zapasy w dowolnej chwili. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejscowienie jej blisko kuchni. (uprawnienia budowlane program)
Mikroklimat
Kiedy jednak dysponujemy nieocieplanym garażem, wówczas łatwiej jest w niej utrzymać odpowiedni mikroklimat. Garażowa spiżarnia z półkami pozwoli nam na swobodne magazynowanie żywności. Jeśli jednak w domu i jego okolicy brakuje nam miejsca na domową spiżarnię, wówczas możemy ją urządzić w piwnicy. Mikroklimat piwniczny będzie jeszcze bardziej pożądany, jednak bywa, że jest znacznie oddalony od kuchni. Jak w przypadku każdej spiżarni, odpowiedni mikroklimat jest bardzo ważny. Podobnie jak temperatura, która nie powinna przekraczać 16 stopni Celsjusza. Musi to być wnętrze bez okien, całkowicie nieogrzewane, ponieważ jakiekolwiek sztuczne podnoszenie temperatury będzie niekorzystne dla mikroklimatu. Z kolei ewentualne promienie słoneczne, które będą mogły wpadać przez okna podnosiłyby temperaturę. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Odpowiednia wentylacja w spiżarni
Jak już wcześniej wspomniano, domowa spiżarnia powinna być umieszczona w miejscu, które ma grube mury, ponieważ dzięki temu można zapobiec skokom temperaturowym. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie jej z płyt typu g-k – krótko mówiąc – nie będzie to najlepszy pomysł. Minimalizacja ewentualności pojawienia się grzybów jest bardzo ważna, więc powinna być również łatwa w utrzymaniu czystości. (uprawnienia budowlane 2022) Warto również wiedzieć, że podstawą dobrej spiżarni jest dobre światło oraz jego kolor. Ilość żarówek i ich odpowiednia moc ma duże znaczenie. Jak się okazuje, kiedy kolor światła jest zbyt zimny, wówczas żywność, którą przechowujemy w spiżarni wygląda na zepsutą. Aby nie pojawiła się w ogóle wilgoć, pomieszczenie powinno być odpowiednio wentylowane. Warto więc zaopatrzyć się w nawiewnik i kanał wentylacyjny. Możemy umieścić w naszej domowej spiżarni wentylator, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. (uprawnienia budowlane kontakt)