fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Powrót do łask

Domowa spiżarnia była dawniej stałym widokiem w polskich domach i mieszkaniach. Teraz, po wielu latach nieobecności ponownie wraca do łask, szczególnie jeśli dysponujemy sporym metrażem oraz lubimy przechowywać znaczne ilości żywności, które w kuchni po prostu się nie mieszczą. Jak urządzić domową spiżarnię, aby jedzenie nie psuło się oraz nie pojawił się w niej grzyb czy zapach stęchlizny? Zobaczcie nasze inspiracje oraz wskazówki. (uprawnienia budowlane)

Domowa spiżarnia

Gdzie urządzić?

Spiżarnię w domu możemy urządzić w dowolnym miejscu, jednak ze względów praktycznych polecamy głównie trzy lokalizacje – przy kuchni, obok garażu lub w piwnicy. Najlepiej, aby znajdowała się ona od strony północnej bądź północno-wschodniej, ze względu na niższe temperatury w tej części domu. Plusy urządzenia spiżarni domowej zaraz przy kuchni są niepodważalne – możemy w dowolnej chwili sięgnąć po zapasy żywności, bez konieczności noszenia jej po całym domu. (uprawnienia budowlane program) Ulokowana obok garażu jest jednak znacznie łatwiejsza w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu (garaż nieogrzewany). Dodatkowym atutem jest to, że nie będziemy musieli nosić zakupów i od razu ułożymy je na półkach. Jeśli w domu brakuje miejsca, a np. dysponujemy piwnicą, można w niej z powodzeniem zaaranżować takie pomieszczenie. Tutaj z pewnością najłatwiej będzie o odpowiedni mikroklimat, jednak mogą nas zniechęcić odległości do kuchni czy też do garażu. Zakładając, że spiżarnia domowa nie jest zwykłym pomieszczeniem o charakterze gospodarczym, natomiast chcemy w niej przechowywać wędliny, owoce, warzywa, przetwory czy produkty sypkie, powinniśmy zadbać o idealny mikroklimat. Temperatura w pomieszczeniu nie może przekraczać 16 stopni C, najlepiej by utrzymywała się w granicach około 10-15 stopni C. Z tego powodu spiżarnia domowa powinna być nieogrzewanym wnętrzem bez okien, przez które mogłoby wpadać światło słoneczne, powodując duże wahania temperatury. Poza nią istotna jest również wilgotność, która powinna wynosić od 55% do 65%. Przy tak dużej wilgotności konieczne jest również zadbanie o odpowiednią wentylację. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Odpowiednia wentylacja w spiżarni

Domowa spiżarnia powinna posiadać dosyć grube mury, aby odpowiednio izolowała wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi. Wykonanie jej z płyt g-k jest raczej bardzo słabym pomysłem. Dodatkowo powinna być wykończona w taki sposób, aby pomagała w utrzymaniu czystości oraz eliminowała szanse na pojawienie się grzybów. Jej minimalna powierzchnia to około 2-3 m2,jednakw pełni wygodna spiżarnia powinna mieć minimum 5 m2. Tak naprawdę komfort jej użytkowania zależy głównie od przemyślanego projektu. Ściany i podłogi spiżarni możemy wyłożyć płytkami ceramicznymi, gresem lub nawet kamieniem, ponieważ są to materiały ułatwiające utrzymanie jej w czystości. Ściany można pomalować np. farbą lateksową. Domową spiżarnię zamykamy drzwiami przesuwnymi bądź harmonijkowymi, które pozwolą na wygodną komunikację. Muszą być one jednak bardzo szczelne, by w nieogrzewanym pomieszczeniu utrzymywała się stała temperatura. W domowej spiżarni nie może zabraknąć także praktycznego oświetlenia.  (uprawnienia budowlane 2022) Podstawą jest światło przede wszystkim znajdujące się na ogół na środku pomieszczenia oraz oświetlenie dodatkowe, które pozwoli na doświetlenie wybranych miejsc. Istotna jest przy tym więc nie tylko ilość i moc żarówek, ale również ich kolor. Zimne oraz niebieskie odcienie sprawiają, że żywność wydaje się zepsuta. Wentylacja w spiżarni domowej jest szczególnie ważnym aspektem. Aby nie pojawiła się nadmierna wilgoć, możemy umieścić nawiewnik i kanał wentylacji. Wentylację grawitacyjną możemy wzbogacić np. o wentylator, wymuszający dodatkowo odpowiednią cyrkulację powietrza. Zabezpieczmy je jednak przed dostaniem się szkodników, dla których taki magazyn żywności to prawdziwy raj.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.