Dodatkowe kwalifikacje do uprawnień budowlanych
Niewiele osób poszerza swoje kwalifikacje po ukończeniu studiów związanych z budownictwem. Jeśli ktoś się na to decyduje jest to zazwyczaj inżynier lub student ubiegający się o tytuł magistra. (testy na uprawnienia budowlane 2020) Studiując urbanistykę lub cokolwiek związanego z architekturą warto zastanowić się nad wyborem kierunku – może nam to dać wiele możliwości. Możemy wtedy pracować bez żadnych ograniczeń, ponieważ nie istnieje żaden przepis regulujący tę kwestię, jeśli chodzi o studia licencjackie. (program do uprawnień)
Niestety 2017 r. przyniósł trochę komplikacji. Otóż komisje kwalifikacyjne jedna za drugą nie zgadzały się akceptować wniosków składanych przez osoby z licencjatem o uprawnienia architektoniczne. Stosowali oni argument o niezgodności wykształcania. Wszystkie komisje w absolutnej zgodzie ze sobą uznały, że aby ubiegać się o uprawnienia, konieczne jest ukończenie studiów magisterskich. Możemy natomiast starać się o uzupełnienia programowe w czasie nauki czy podczas postępowania kwalifikacyjnego. (akty prawne do uprawnień architektonicznych)
Dodatkowe ułatwienia
Uczelnie często idą nam na rękę, jeśli chcemy kontynuować studia drugiego stopnia, ponieważ wyciąga z tego też dużo na własną korzyść. Nie trzeba w takiej sytuacji zaczynać całych pięciu lat studiów architektonicznych. Jest to po prostu najzwyklejsze uproszczenie całego procesu, warto się nad nim zastanowić. A szczególnie jeśli chcemy zdobyć właśnie ten rodzaj uprawnień. Musimy jedna zabrać się do tego w odpowiedni sposób i przyswoić sobie wszystkie przepisy. Niestety uprawnienia architektoniczne to nie bułka z masłem. Jest wiele ważnych kwestii do spełnienia, nie tylko odpowiednie wykształcenie. (uprawnienia architektoniczne)