Deskowanie ramowe
Deskowanie ogólnie polega na ustawianiu tymczasowej konstrukcji z drewnianych płyt, którą następnie wypełnia się mieszanką betonową. Jest to szybki, dokładny, prosty w obsłudze oraz dający duże możliwości sposób na uzyskanie konstrukcji betonowych. Deskowanie ramowe zmniejsza koszty robocizny i pozwala zachować jakość formowanej konstrukcji. Można je podzielić (ze względu na ciężar podstawowych elementów) na drobnowymiarowe i wielkowymiarowe. Drobnowymiarowe przeznaczone są do montowania ręcznego, natomiast ten drugi rodzaj wymaga użycia sprzętu – np. żurawi. Podstawowymi elementami deskowania wielkowymiarowego, które charakteryzują się znacznymi rozmiarami, są płyty deskowania, płyty uniwersalne oraz elementy narożników. Innymi elementami systemu deskowania są również pomosty robocze, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie robót betoniarskich oraz dostęp do elementów wyposażenia deskowań w celu ich montażu i demontażu.
Produkty PERI
Firma PERI, jedna z największych światowych producentów deskowań i rusztowań, oferuje trzy typy deskowań ramowych – DOMINO, MAXIMO oraz TRIO.
- DOMINO to lekkie deskowanie ramowe, które sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym i podziemnym , a także podczas modernizacji budowli. Dzięki cofniętym otworom na ściągi pozwala na szybkie i łatwe deskowanie fundamentów, ścian podokiennych oraz podciągów. Mały format i niewielki ciężar płyt pozwala na łatwy montaż, a dzięki zamkowi DRS, który jest uniwersalnym elementem do wszystkich połączeń, możliwe jest szybkie łączenie płyt. Mimo lekkości płyty te są wytrzymałe.
- TRIO to uniwersalny system deskowań przeznaczony do wszystkich rodzajów budownictwa z tylko jednym łącznikiem. Niewielka liczba płyt o różnej szerokości oraz możliwość ustawiania płyt pionowo i poziomo przyspiesza wykonywania robót.
- Co więcej system ten jest kompatybilny z kolejną wersją deskowania ramowego, udoskonalonym MAXIMO. MAXIMO jest szybsze do zmontowania niż tradycyjne deskowania ramowe. Nowoczesna technika wykonania ściągów oraz zmniejszona liczba otworów na ściągi obniżają nakłady robocze nawet o 50%. Rozmieszczenie ściągów, wykonane w centralny sposób, zapewnia regularny odcisk. Widoczny jest on zarówno w kierunku pionowym, jak również i poziomym. Szybki montaż, dzięki jednostronnej technologii.
Więcej na temat rusztowań znajdziesz na naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com