fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż deskowania

Montując deskowanie należy trzymać się dokumentacji techniczno-ruchowej danych systemów (programy do uprawnień budowlanych). Na przykładzie systemu NOEdeck omówiono kolejność montażu deskowania. Najlepiej jest zaczynać montaż w narożu, do którego przylega najdłuższa ściana z tego powodu, że rzędy dźwigarków podłużnych ustawia się z reguły równolegle do dłuższej ściany. Należy zamontować wzdłuż ściany drewnianą belkę przyścienną (H20 lub krawędziak). Ustawia się ją na podporach nastawnych z głowicami stałymi krzyżowymi. Trójnogi mocuje się do podpór, które podtrzymują końce belek drewnianych oraz podpór, które występują w miejscach łączenia belek. Następnie ustawia się równolegle do drewnianej belki szereg dźwigarków. Odległość między nimi powinna być równa długości płyty (panelu).

Deskowania ramowo-dźwigarkowe

Kolejnym krokiem jest ustawienie podpory, która ma zamontowaną głowicę opadową. Należy ją ustabilizować trójnogiem, a dźwigarek zawiesić na głowicy opadowej (jednym końcem), a drugi koniec podnieść do góry za pomocą podpory z głowicą opadową. Żeby rusztowanie było stabilne, konieczne jest powieszenie paneli. Płyty opiera się na drewnianej belce z jednej strony, a z drugiej zawiesza się je na dźwigarku podłużnym.

Następnie należy zawiesić kolejne dźwigarki na głowicy opadowej i podnieść do góry wykorzystując podporę z głowicą opadową. Później ustawia się kolejne rzędy dźwigarków oraz panele. Panele wkłada się do dźwigarków od dołu lub od góry (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Kolejnym etapem jest niwelacja deskowania oraz końcowa regulacja wysokości podpór przy użyciu nakrętki kołnierzowej. Taką konstrukcję należy unieruchomić względem konstrukcji budynku oraz zamontować wzdłuż krawędzi zastawki skrajne i bariery ochronne o wysokości 10 cm.

Rozdeskowanie

Rozdeskowanie następująco:

  1. opuszczenie głowic opadowych przez wybicie młotkiem klinującego pierścienia,
  2. opuszczenie deskowania po poluzowaniu głowic opadowych o około 12 cm.

Demontując panele należy przesunąć je w bok na jeden z dźwigarków, żeby móc wyjąć od strony drugiego z dźwigarków. Dźwigarki demontuje się poprzez podniesienie go do góry i przesunięcie w bok. Podpory z głowicami opadowymi demontuje się po osiągnięciu przez beton wytrzymałości określonej w projekcie technicznym.

Deskowania panelowe

Deskowanie panelowe to deskowania stropowe z poszyciem systemowym. Zbudowane są z dwóch elementów:

– panele (płyty),

– podpory z głowicami czteronożnymi.

Taka konstrukcja pozwala na wyeliminowanie dźwigarków (uprawnienia architektoniczne 2021). Deskowanie takie można wykorzystać do stropów w budynkach o średniej wielkości pomieszczeń, czyli w budownictwie mieszkalnym oraz użyteczności publicznej. Dzięki panelowemu systemowi można budować stropy, które mają grubość do 50 cm. Deskowania panelowe stosuje się głownie jako uzupełnienie systemów deskowań ramowo-dźwigarkowych.

Płyta panelowa zbudowana jest z:

– obwodowej ramy,

– żeber wewnętrznych z profili aluminiowych.

Połączenie tych dwóch elementów tworzy sztywną konstrukcję, którą pokrywa się powłoką proszkową. Utrudnia ona przyleganie betonu, a także zabezpiecza przed wszelkim zabrudzeniem i ułatwia czyszczenie. Jako poszycie wykorzystuje się sklejkę wodoodporną lub płytę z tworzywa sztucznego.

Jedna płyta może pokryć powierzchnię 3,24 nr. Pozwala to na zminimalizowanie liczby użytych elementów oraz na przyspieszenie robót. W systemach NOEdeck, Skydeck, MevaDeck do deskowania metodą panelową używa się tych samych płyt, co w metodzie deskowań ramowych z głowicą opadową. Kształt tych płyt jest prostokątny i mają następujące wymiary:

– NOEdeck: 150 cm x 90 cm (F = 1,35 nf),

– Skydeck: 150 cm x 75 cm (F = 1,13 nf),

– MD: 160 cm x 80 cm (F = 1,28 m2).

Można dostać również panele w innych wymiarach, które będzie można dopasować do geometrii formowanego stropu.  Wykorzystuje się również wstawki kompensacyjne.

Płyty panelowe opierają się na podporach w sposób punktowy (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Układa się je na głowicach tak, że stykają się na nich naroża czterech płyt.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com