Dachowe wiązania prefabrykowane
Więźba dachowa jest konstrukcją ciesielską. Jest to zrobiony z drewna szkielet dachu przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego. Przenoszenie sił odbywa się przez złącza ciesielskie. Do jej elementów należą miedzy innymi krokwie, płatwie, miecze, słupy, jętki. W skład więźby wchodzą również zastrzały, krzyżulce, wieszaki, podciągi. Dodatkowo należy tu uwzględnić konstrukcję wsporczą, czyli murłatę i wieniec.
Egzamin na uprawnienia budowlane sprawdza wiedzę kandydatów biorących udział w egzaminie. Zadawane są pytania z praktyki budowlanej, a między innymi to w jaki sposób konstruuje się dachy.
Dobór rodzaju więźby dachowej
O rodzaju więźby decyduje rozpiętość dachu, czyli odległość między ścianami bocznymi oraz kąt nachylenia dachu. Spotykamy następujące rodzaje; więźba krokwiowa, więźba jętkowa, kleszczowo- płatwiowa, wieszarowe, jednospadowe, mansardowe.
Gotowe więźby dachowe
Istnieje jednak alternatywa do rozwiązania wykonywanego od podstaw przez cieślę. Jest to gotowa więźba dachowa. Najczęściej dostarczana przez firmę bezpośrednio na plac budowy. Do jej zalet należą:
- -bezpieczeństwo- gdyż powstaje według surowych norm technicznych i spełnia wymogi jakości
- -szybszy czas budowy
- -trwałość
- -możliwość wyprodukowania więźby na specjalne zamówienie, zgodnie z dostarczonym projektem
Projektowanie więźb dachowych
Wymiary podaje się bardzo dokładnie. Przede wszystkim dostarcza się rzut dachu, z którego odczytać będzie można kształt oraz rozpiętość. Dołącza się do niego rzut ostatniej kondygnacji dla zobrazowania grubości ścian nośnych budynku oraz dokładny przekrój dachu, dzięki któremu wykonawca będzie znał nachylenie połaci.
Kolejną ważną sprawą przy zamawianiu takiego dachu jest to, aby podać lokalizację, w której dach będzie umieszczony. Gdyż między innymi od opadów śniegu deszczu, wiatru oraz innych czynników atmosferycznych zależy na jakie obciążenia będzie narażony dach.
Wady i zalety więźb dachowych prefabrykowanych
Nie są to jedyne obciążenia wywierane na dach. Podaje się tzw. obliczenia statyczne, które wykonuje się bardzo dokładnie. Wykonawca powinien, także wiedzieć z czego wykonane są poszczególne warstwy dachu(warstwa termoizolacyjna, pokrycie) Dzięki tym informacjom gotową więźbę wykonuje się dokładnie i będzie pasowała idealnie na nasz dach.
Niestety komfort, dokładność i sprawność mają swoją cenę. Rozwiązanie z użyciem prefabrykatów jest znacznie droższe. A cena znacząco wzrasta wraz ze stopniem skomplikowania dachu. Dlatego choć możliwe jest wykonanie każdego dachu to najczęściej stosuje się ją przy dachach prostych o nieskomplikowanej powierzchni.
Montaż więźb dachowych
Najprostsze w montażu i w budowie są wiązary, które podparto na murłacie. Ich szczyt został wzmacnia się ażurową, a zarazem bardzo wytrzymałą konstrukcją. Pełnią one funkcję, jakie spełnia kilka krokwi połączonych jętką. Nieco bardziej rozbudowane są wiązary, które dodatkowo pełnią również funkcję ścianki kolankowej. Możemy też wybrać bardzo rozbudowane wiązary, które zastąpią w budynku strop łączący poddasze z najwyższą kondygnacją.
Co do ceny przez niektórych nie uważa się jej za wadę. Gdyż standardowe rozwiązania pozornie tańsze mogą nas kosztować sporo więcej zarówno nerwów jak i pieniędzy. Gdy źle wybierzemy wykonawcę, który nie ma odpowiednich uprawnień, dokładności oraz doświadczenia. Konieczna będzie szybka renowacja, kolejne zatrudnienie ekipy, która naprawi to co zepsuli poprzednicy.