fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Budownictwo zrównoważone

Budownictwo zrównoważone to inaczej budownictwo ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu i człowiekowi. Dotyczy tworzenia i wykorzystywania materiałów, struktur budowlanych, które nie mają negatywnego wpływu na otoczenia. Posiada zarówno korzyści społeczne jak i finansowe: zdrowie mieszkańców; oszczędność wody, energii; niski stopień zanieczyszczenia.

Pojęcie budownictwa zrównoważonego powinno być stosowane już od fazy projektowej, następnie przy wykonywaniu projektu, rozbiórce czy renowacji.

Ekologia wiążę się z odnawialnymi źródłami energii, które także, powinniśmy brać pod uwagę w projekcie (płyty fotowoltaiczne, energia słoneczna, konstrukcje zielonych dachów).

Faza projektowa budynku zrównoważonego:

Najważniejszy etap, w którym zawarta jest koncepcja budynku, a w niej jego ekologiczna forma. Projekt ma wpływ na koszty prac budowlanych i eksploatacji budynku, dlatego musi być przemyślany. Projektant powinien ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie do minimum zachowując przy tym przede wszystkim funkcjonalność budynku. Ekologiczny projekt ogranicza się również co do materiałów użytych w budynku, nie tylko do oszczędności wody i energii. Poprawny projekt pozwala, poza tym zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych przez mieszkańców.

Materiały budowlane w budynku zrównoważonym:

Są one przede wszystkim odnawialne oraz pochodzenia roślinnego.

Metale z odzysku, bambus, słoma, kamień, tarcica drzewna, materiały obojętne dla środowiska odpadowe (odpady ceglany, betonowe); inne nietoksyczne materiały możliwe do odzyskania.

Energia

Budownictwo zużywa znaczną część energii. W czasie użytkowania budynku emisja szkodliwych substancji dla środowiska sięga ponad osiemdziesiąt procent. Ekologiczne budownictwo pozwala zaoszczędzić nawet do 80 procent energii.

Co zrobić, aby budynek był bardziej energooszczędny?

Zadbać o jego izolacyjność termiczną: uszczelnić okna, zachować mały współczynnik przenikania ciepła w izolacji ścian, stropodachów, sufitów, pokryć dachowych.

Dobre efekty z wykorzystaniem energii słonecznej dają solary słoneczne zwłaszcza do grzania wody użytkowej, wytwarzania energii elektrycznej. Można również, zamontować wiatrołapy czy rolety zewnętrzne. Wykorzystuje się też, ciepło wód gruntowych przy ogrzewaniu mieszkań.

Woda

Woda jest towarem deficytowych, mimo, że zajmuje znaczną część kuli ziemskiej. Mówiąc jednak o wodzie pitnej czy użytkowej w kontekście budownictwa zrównoważonego konieczne jest by ograniczyć jej zużycie i zapewnić odpowiednią ilość. Woda zużyta po oczyszczeniu z naszych gospodarstw domowych może służyć np. do nawadniania terenów zielonych czy mycia pojazdów.

Klimat

Odpowiednia temperatura, wymiana powietrza czy oświetlenie powinny zagwarantować odpowiednie warunki dla zamieszkujących w budynku ludzi.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com