Czym charakteryzują się fundamenty bezpośrednie
Fundamentem to część obiektu łączącą część nadziemną budynku z podłożem gruntowym. Należy pamiętać, by przed postawieniem fundamentów wykonać niezbędne badania geotechniczne w celu zbadania nośności gruntu – od tego bowiem zależy rodzaj wykonywanego fundamentu – pośredniego lub bezpośredniego.
Fundamenty stopowe stosuje się w miejscach obciążeń punktowych (np. w narożnikach budynku). Ze względu na użyte przy produkcji materiały, wyróżnia się fundamenty stopowe ceglane, kamienne, betonowe i żelbetowe.
Fundamenty to podstawowa wiedza nabywana już w technikum budowlanym lub na studiach. Kierownik budowy musi doskonale znać wszystkie sposoby wykonywania ław. Największą rolę odgrywają tu fundamenty bezpośrednie które są najbardziej popularne. Konieczność posiadania tej wiedzy towarzyszy również na egzaminie na uprawnienia-budowlane. Kierownicy zdający uprawnienia budowlane muszą doskonale tę wiedzę przyswoić.
Sprzęt do wykonania fundamentu
Ławy fundamentowe wykonuje się w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie. Do ich wykonania potrzebne są:
- cement, piasek i woda (w celu przygotowania chudego betonu);
- deski szalunkowe lub folia hydroizolacyjna (o grubości minimum 0,2 mm);
- beton towarowy klasy C12/15 (dawniej stosowany B15) lub przygotowany w betoniarce;
- drut stalowy wiązałkowy;
- pręty zbrojeniowe (jeżeli wymaga ich projekt techniczny);
- łopata;
- poziomica laserowa;
- giętarka do prętów zbrojeniowych;
- obcęgi do przycinania drutu wiązałkowego;
- wibrator wgłębny z buławą;
- zagęszczarka jednokierunkowa o wadze około 90 kilogramów.
Wykonanie ław fundamentowych
Najczęściej stosowanym sposobem wykonywania ław fundamentowych jest wylewanie chudego betonu w uprzednio przygotowanym deskowaniu. Następnie montuje się zbrojenie i układa beton. Szczególnie istotną kwestią jest prawidłowe przygotowanie warstwy chudego betonu. Gdy materiał nie stwardnieje, istnieje duże prawdopodobieństwo zmieszania się go z gruntem. Skutkuje to zwiększeniem porowatości betonu. W konsekwencji uzyskany materiał będzie mniej wytrzymały oraz zmniejszy się jego odporność na zamarzanie.
Dokładną głębokość wykonania ławy fundamentowej musi zawierać projekt techniczny budynku – zależy ona od wymagań eksploatacyjnych (użytkowych) oraz głębokości przemarzania gruntów (w Polsce są to wartości rzędu 0,8-1,4 m).
Drugim sposobem wykonywania ławy fundamentowej jest osadzenie jej bezpośrednio w gruncie – należy wykonać wykop, a następnie jego boki i dno wyłożyć folią izolacyjną, która zapobiegnie mieszkaniu się zaczynu cementowego z gruntem.
Fundamenty płytowe stosowane są głównie przy posadowieniu budynków na słabym podłożu gruntowym lub w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba równomiernego osiadania się budynku w podłożu.
Fundamenty rusztowe stosuje się przy niestabilnym podłożu oraz w miejscach, gdzie wykonywane są garaże podziemne. Ich konstrukcja skupia się na skrzyżowaniu dwóch ław fundamentowych na których następnie stawia się słupy.
Fundamenty skrzyniowe wykonuje się pod budynkami o dużych wysokościach ze względu na swoją sztywność.