fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obciążenie stałe

Zdarza się, że nie można określić współczynnika bezpieczeństwa betonu teoretycznie, ponieważ twardość betonu po rozdeskowaniu nie jest określona. Wtedy często pojawiają się zastrzeżenia do jakości konstrukcji. Sprawdzanie wytrzymałości powinno odbyć się poprzez próbne obciążenie. Taka próba nie powinna nastąpić wcześniej, niż po 6 tygodniach od momentu rozdeskowania (według PN-63/B-06251). Próbne obciążenie, odejmując obciążenia stałe, powinno być równe przy obliczeniowym obciążeniu użytkowym do 700 kG/m2 – 140% z całości obciążenia (uprawnienia budowlane przepisy). W skład obciążenia stałego wchodzi też ciężar wszystkich elementów znajdujących się w konstrukcji. Zalicza się tutaj ciężar podłogi, tynku, pokrycia dachowego czy też ścianek działowych. W momencie, gdy brakuje części bądź wszystkich elementów obciążenia stałego, trzeba taką konstrukcję obciążyć. Do obciążenia wykorzystuje się balast równy ciężarowi wszystkich nieobecnych części. Taki ciężar należy umieścić na konstrukcji na okres powyżej 6h, a następnie dokonać pomiarów całkowitego ugięcia konstrukcji. Na 6h po zdemontowaniu obciążenia próbnego, wymagane jest zmierzenie trwałego ugięcia (uprawnienia budowlane elektryczne).

Ciężar próbny
Ciężar próbny

Prawidłowa kolejność rozdeskowania

Jako pierwsze rozdeskowuje się słupy, następnie płyty i żebra, a jako ostatnie podciągi. Rozdeskowanie należy wykonywać etapami, stopniowo, tak aby nie rozbierać zbyt wielu stojaków naraz. Najpierw rozluźniane i zdejmowane są kliny pod stemplami. Podczas tej czynności należy obserwować co dzieje się z konstrukcją. W dalszej kolejności zdejmuje się deski znajdujące się pomiędzy stemplami. Na końcu rozdeskowuje się stemple. Pamiętajmy, aby rozdeskowanie kolejnych pięter przeprowadzać w kolejności ich zabetonowania.
Rozdeskowanie należy rozpocząć przez usunięcie ramki przy wycięciach do deskowań belek oraz podciągów i dwóch jarzm umieszczonych na górze. Wtedy płyty boczne znajdujące się w szczelinie stykowej, rozdzielane są od betonu. Tym samym, podczas usuwania kolejno niższych jarzm, oddzielane zostają płyty od betonu i w ten sposób schodzi się na sam dół. Wraz z usunięciem ostatniego jarzma, usuwane są bez problemu kolejne płyty (uprawnienia budowlane testy program).

Rozdeskowanie konstrukcji szkieletowych

Rozdeskowanie trzeba rozpoczynać od środka i przemieszczać się w stronę wezgłowia.

Podczas rozdeskowania przegubów trzeba być ostrożnym, ponieważ na skutek dużych sił poprzecznych, może dojść do stwardnienia betonu w ich pobliżu. Beton, który okala przeguby stalowe musi wówczas zawierać zwiększoną ilość cementu. Mając do czynienia z cienkimi lukami z większymi rozstawami, pamiętajmy o kolejność rozdeskowania poszczególnych odcinków luku. Kolejność ta jest niezwykle istotna, ponieważ na skutek zachowania podpór w złych miejscach, można zamienić łuk na belkę i wpisać je do całej konstrukcji. Spowoduje to wytworzenie się niepożądanych naprężeń zginających. Na skutek usunięcia parcia poziomego oraz zaburzenia równowagi wewnętrznej nastąpi podstemplowanie lukowej konstrukcji w kluczu, co zakończy się tragicznie dla całej konstrukcji,a w konsekwencji dla budowli (uprawnienia architektoniczne).

Ściany

Terminy podane dla rozdeskowania belek, są identyczne w przypadku wysokich ścian, które przenoszą parcie wiatru. Terminy dla słupów wyznaczają jednocześnie terminy dla ścian niskich, które utrzymują ciężar własny. Rozdeskowanie należy zacząć od redukcji ściągaczy, po czym podnosząc kolejne płyty, oddziela się je od betonu (uprawnienia budowlane egzamin). W przypadku wysokich ścian, po usunięciu ściągaczy, likwiduje się kleszcze oraz zastrzały. Na samym końcu rozbierane są poszczególne płyty. Jako pierwsze usuwane są deskowania bocznych belek, podciągów i płyt. W dalszej kolejności zwalnia się w pewnym stopniu kliny pod stojakami. Gdy oddzielone są już od betonu końcowe deskowania belek i podciągów, rozkręca się kliny i demontuje stojaki. Przed rozdeskowaniem, należy odpowiednio oznaczyć składowe elementy. W momencie gdy zabieramy się do betonowania stropów wyższej kondygnacji, musimy najpierw zachować rusztowania spodów deskowań żeber i podciągów ostatniego stropu. Jest to tak istotne, dlatego że rozdeskowany strop obciążany jest przez kolejny (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com