fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cieplna ochrona w przegrodach termomodernizowanych budynków

Działania, jakie wiążą się z racjonalnym zużywaniem energii w związku z ogrzewaniem obejmują coraz częściej obiekty zabytkowe. Jest to związane ze względami ekonomicznymi i użytkowymi. Termomodernizacja takiego obiektu powinna zawsze jednak zostać poprzedzona przygotowaniem odpowiedniej technicznej dokumentacji.  Przeprowadzając proces projektowania cieplnej ochrony dla budynku trzeba w pierwszej kolejności rozpoznać go pod względem materiałowej budowy. Ważna jest też jego budowa konstrukcyjna. Mając do czynienia z zabytkowymi obiektami proces ten często utrudnia fakt, że nie posiada on odpowiedniej archiwalnej dokumentacji. Ten problem jednak można skutecznie rozwiązać stosując termowizyjną technikę. Znajduje ona coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej. Za jej pomocą można zweryfikować jakość ocieplenia w budynku, ale także można potraktować ją jako narzędzie, które usprawni proces związany z architektoniczno – budowlanym projektowaniem. (uprawnienia budowlane cena) 

Cieplna ochrona w przegrodach termomodernizowanych budynków
Cieplna ochrona w przegrodach termomodernizowanych budynków

Jakość wykonania ocieplenia

Poprzez termowizyjne badania można skontrolować, czy jakość wykonania od wewnątrz ocieplenia w zabytkowych budynkach jest odpowiednia. W związku ze zróżnicowanymi stosowanymi technologiami termografia jest narzędziem, jakie pozwoli zweryfikować poprawność budowlanych prac. Przykładowo wykonując ocieplenie z płyt wapiennego silikatu, jaki klei się do zewnętrznej ściany poprzez klejące systemowe masy badanie termowizyjne może wskazać np. że między termoizolacyjnymi płytami powstała nieszczelność. Dodatkowo może pokazać ono także obniżenie się temperatury np. w narożu, gdzie styka się ocieplona od wewnątrz ściana ze ścianą ocieploną od zewnątrz.  (uprawnienia budowlane testy) 

Ocieplenie z płyt cieplnej izolacji

Bardzo ciekawym przykładem jest stworzenie ocieplenia, które ma postać płyt cieplnej izolacji. Mocuje się je poprzez użycie klejącej masy oraz dodatkowych mechanicznych łączników. W miejscach zastosowania tych łączników pojawić się mogą czasami termiczne mostki. Termowizyjna szczegółowa diagnostyka pozwala wychwycić miejscowo stosowanie punktowego klejowej masy. Pomiędzy zaprawą punktową, jaką mocuje do ściany cieplną izolację wytworzyć się może powietrzna przestrzeń. Zaburza ona proces polegający na dyfuzji wodnej pary przez ścianę oraz przyczynia się do pojawienia się dodatkowego kondensatu między konstrukcją ściany, a termiczną izolacją.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Termowizyjna technika

Poprzez technikę termowizyjną można określić stan cieplnej ochrony danej zewnętrznej przegrody. Zróżnicowany stopień cieplnej przewodności danych budowlanych materiałów sprawia, że poprzez termowizyjną kamerę można zidentyfikować konstrukcję w danej przegrodzie. Może być to np. rodzaj użytych drobnowymiarowych elementów w murowanych ścianach, występowanie konstrukcyjnych rdzeni czy sposób przewiązania pomiędzy sobą tego rodzaju elementów. Termograficzny obraz, jaki uzyskuje się w czasie badania termowizyjną kamerą pozwala na ustalenie architektonicznych zmian, do jakich dochodziło w obiekcie na przestrzeni czasu. Pomiary termowizyjne przykładowych termogramów zewnętrznych ścian w zabytkowym budynku wskazują, że występuje w nich niższy poziom cieplnej izolacyjności wypełnienia, niż w przypadku drewnianej konstrukcji. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com