fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa domu a projekt budowlany

Godnym uwagi jest fakt, że aby móc wybudować dom konieczne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Tutaj pojawia się także kwestia projektu budowlanego. Otóż niezbędne informacje w tym zakresie można uzyskać w urzędach gminnych oraz miejskich (egzamin na uprawnienia budowlane). Istotnie, wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane do projektowania mają prawo do sporządzania projektów budowlanych. Poza tym taka osoba musi być członkiem właściwej miejscowo Okręgowej Izby Samorządu Zawodowego. Do projektu dołącza się też aktualne zaświadczenie przynależności projektanta do izby architektów lub inżynierów.

Z czego składa się projekt budowlany?

Jeżeli chodzi o powyższą kwestie, to należy pamiętać, iż projekt budowlany złożony jest z dwóch elementów. Pierwszym elementem jest projekt architektoniczno-budowlany. Z kolei drugim – projekt zagospodarowania przestrzennego (program na uprawnienia budowlane). Zdarza się, że inwestor decyduje się na gotowy projekt. Wówczas za autora projektu uznaje się osobę adaptującą go do danej lokalizacji, która przygotowuje projekt zagospodarowania terenu. Tutaj konieczne jest zastosowanie się do ustaleń planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego i warunków geotechnicznych.

Wymagania w zakresie zawartości projektu

Oczywiście ww. wymagania różnią się w zależności od danego urzędu (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Godnym uwagi jest fakt, że od projektanta wymaga się czasem określenia rozwiązań w różnych zakresach. Mogą one dotyczyć elementów instalacji, urządzeń grzewczych oraz gazowych. Jak również urządzeń sanitarnych, wentylacyjnych czy elektrycznych.

Osoby biorące udział w tworzeniu projektu

Jak już wspomniano, konkretny urząd może zażądać od projektanta wskazania rozwiązań w danych zakresach. Wówczas do tworzenia projektu trzeba zaangażować osoby, które posiadają uprawnienia do projektowania w odpowiednich specjalnościach. Istotnie, mogą być to fachowcy w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (program egzamin uprawnienia 2021). Jak również w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Oczywiście trzeba wtedy pamiętać o dołączeniu dokumentów zawierających pozwolenia, opinie, uzgodnienia oraz warunki techniczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com