Farby koloru czarnego
Budynki najczęściej mają jasne barwy zewnętrzne. Wynika to przede wszystkim z klarowności i estetyki takiego rozwiązania. Jednak nie da się ukryć, że coraz częściej można spotkać się z ciemną elewacją. Takie rozwiązanie staje się po prostu modne. Idąc za tym trendem, wielu z nas decyduje się nawet na czarną elewację. Sprawdźmy, na co pozwala nam w tym zakresie technologia oraz jakie właściwości wykazuje ciemna elewacja. (uprawnienia budowlane program)
Ciemne kolory
Ciemne elewacje zyskują na popularności, ponieważ są bardzo efektowne. Wskazuje się, że najlepiej wyglądają w przypadku modernistycznej infrastruktury, ponieważ idealnie sprawdza się w przypadku zastosowania prostych kształtów. Z pewnością zastosowanie czarnej elewacji sprawi, że nasz dom będzie się wyróżniał na tle innych, a ponadto wieczorem będzie znacznie efektowniejszy, zwłaszcza, jeżeli dobierzemy do tego odpowiednie oświetlenie. Najbardziej popularnym, ciemnym kolorem elewacji jest oczywiście czerń. Jednak nie ma potrzeby, aby się w tym przypadku ograniczać. Dlatego warto rozważyć kolory takie jak: (uprawnienia budowlane segregator)
- brąz – jest drugim najczęściej wybieranym kolorem na nasze elewacje. Można także dobrze skomponować go z drewnem oraz różnego rodzaju elementami szarości,
- szarość – to opcja kolorystyczna dla mniej odważnych, stanowiąca pewną alternatywę dla brązu i czerni. Można ją zastosować w przypadku dopasowania do ogólnej kolorystyki budynku, np. brązowych czy czarnych elementów.
O czym już wcześniej wspominaliśmy, aby uniknąć zwłaszcza wieczorem całkowitego mroku wokół domu, warto pomyśleć nad zewnętrznym doświetleniem elewacji. Dzięki temu zyska ona zupełnie inny wymiar. Ponadto do ich dekoracji zastosować można także różnego rodzaju dekoracyjne tynki. (uprawnienia budowlane kontakt)
Produkty
Często wątpliwością, z którą się zmagamy w przypadku wyboru kolorów elewacji, zwłaszcza tych ciemnych jest to, czy taka elewacja nie będzie się odbarwiać i czy będzie po prostu trwała. Jest to uzasadniona wątpliwość, ponieważ faktycznie ciemne kolory zazwyczaj nie pozostają dłużne promieniom słońca. Aby dobrze wybrać farbę elewacyjną, z pewnością powinieneś skonsultować taki wybór ze specjalistą. Najczęściej polecanymi farbami do elewacji są wysokojakościowe farby, takie jak np. ThermoSan NQG. Farba ta charakteryzuje się tym, że ma w swoim składzie specjalną formułę, która składa się z nanosieci kwarcu. Ich obecność powoduje, że wzmacniana jest całość kombinacji spoiwa farby, które są oparte na silikonowych żywicach. Taka farba ma wysoką odporność na różnego rodzaju warunki pogodowe oraz przepuszcza parę wodną. Jest ona niezwykle twarda, co zawdzięczamy obecności sieci kwarcowej trójwarstwowej. Dzięki niej także fasada znacznie dłużej pozostanie czysta oraz nie będzie środowiskiem idealnym do rozwoju pleśni czy grzybów. W przypadku jej użycia nie musimy martwić się o odbarwianie, ponieważ specjalna technologia zapewni nam taką samą barwę przez wiele lat. (uprawnienia budowlane 2022)
Zabezpieczenie
Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć swoją elewację, z pewnością powinniśmy się zdecydować na tę z systemem ocieplenia. Trwałość takiej elewacji jest zależna zarówno od użytej farby oraz tynku, ale także i od rodzaju podłoża. W tym przypadku kluczowy jest dobór odpowiedniego systemu ocieplenia. Wśród wielu specjalistów najbardziej polecany jest ten firmy Caparol, a szczególnie system Capatec Carbon. Charakteryzuje się on tym, że zarówno tynk, jak i masa szpachlowa maja w sobie włókna karbonowe, które zapobiegają odbarwieniom na skutek słonecznych promieni. Ponadto dzięki nim oraz pigmentom kolor będzie trwały i intensywny przez wiele lat. Taka powłoka jest także odporna na obecność kurzu, ponieważ charakteryzuje się antystatecznością. Jest także odporna na mechaniczne uszkodzenia. (uprawnienia budowlane cennik)