Chaos z polskim ładem
W ostatnim artykule wspominaliśmy, jakie zmiany zaszły w związku z wprowadzeniem polskiego ładu, jeśli mowa o budowaniu domów do 70 m2. Zasadniczo można wyciągnąć wniosek, że wprowadzono wiele chaosu, co tyczy się zarówno kierowników budowy, jak i naszych formalności. Na jakie jeszcze niespodzianki jesteśmy zdani? Odpowiadamy poniżej.(uprawnienia budowlane kontakt)
Chaos z polskim ładem
Czy możliwe są zmiany w projekcie?
Jeśli nasz inwestor zdecyduje się na budowę bez właściwego kierownika budowy, a tym samym bez dziennika, to jeżeli on sam ten dziennik będzie wypełniał – może narazić się na szereg kłopotów. I nieświadomie przysporzy ich też nam, ponieważ później będzie duży kłopot, jeśli będziemy chcieli np. ze sprzedać dom. Jeżeli realizowano projekt go systemem gospodarczym, bez właściwego nadzoru, wówczas urząd może mieć szereg wątpliwości i zlecić zewnętrzną ekspertyzę. To będzie nas kosztowało niemało. Taka ekspertyza jest wystawiana za kilka tysięcy. Ma ona na celu potwierdzić, że budynek jest wykonany prawidłowo. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli wykonanie domu przez inwestora będzie inne niż po zleceniu ekspertyzy geodezyjnej, wówczas mamy duży kłopot. Jeśli wykonawca wniósł do projektu nawet najmniejszą zmianę – projekt jest w całości do zmiany. Jak wiemy, ciężko jest by budowa była od A do Z zgodna z projektem. Zmiany, nawet te najdrobniejsze mogą wystąpić nawet w najdokładniejszym budowlanym projekcie, często też z niczyjej winy. Idąc procedurą, która wymaga pozwolenia na budowę, wszelkie zmiany zgłaszamy projektantowi i ewidencjonujemy jako zmiany, które z punktu widzenia inwestora są zbędne, w dzienniku budowy. W przypadku nowej ustawy musimy wybudować dom w 100% zgodnie z projektem. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Co jeśli się pomylimy?
Ustawa obliguje nas do tego, by dom był wybudowany w pełnej zgodzie z projektem. Z pozoru więc stworzenie nawet nieistotnej zmiany powoduje, że nie może być wprowadzona, bowiem zgodnie z ustawą – jeśli wprowadzamy jakąkolwiek zmianę – musimy wystąpić o zamienny projekt. A zamienny projekt wiąże się z zamiennym pozwoleniem na budowę. Dla urzędnika najważniejsze jest oświadczenie o tym, że budynek został wykonany w zgodzie z projektem. (uprawnienia budowlane program) Jeśli nie – istnieje rygor sankcji karnych. Inwestor będzie mógł oczywiście oświadczyć, że w jego opinii projekt został wykonany najlepiej, jak się tylko dało. Jednak jego oświadczenie nie będzie tożsame z tym, ze został wykonany zgodnie z projektem i z przepisami techniczno-budowlanymi, więc oświadczenie nic tu nie wnosi i w niczym nie pomaga, ponieważ nie ma żadnego realnego wpływu na zgodę urzędnika. Trzeba przyznać, że jest to skomplikowane i chaos dokumentacyjny, który się stworzył jest ciężki do wykonania. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja urzędnicza, w której urzędnik krok po kroku poprowadzi nas do celu, czyli wyznaczy, jaka dokumentacja jest konieczna i czego nie należy robić. (uprawnienia budowlane 2022)