fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Chaos z polskim ładem

Niestety wprowadzenie polskiego ładu nie wniosło w branżę budowlaną niczego dobrego. Rozpocząć należy od zauważenia tego, że jeśli mowa o budowaniu domów do 70 m2 w znaczący sposób zwiększyła się ilość formalności do spełnienia. Bywa jednak, że sami nawet inwestorzy czy kierownicy budowy nie bardzo odnajdują się w nowych przepisach. Sprawdźmy, jakie niespodzianki przygotował nam polski ład.(uprawnienia budowlane kontakt)

Chaos z polskim ładem
Chaos z polskim ładem

Czy możliwe są zmiany w projekcie?

Niespodzianek jest wiele, zwłaszcza dotyczących tych, które dotyczą projektowych zmian. Mowa tu o tym, że nie ma obowiązku prowadzenia dziennika budowy. Czy niesie to za sobą wiele korzyści? Wręcz przeciwnie, ponieważ dziennik budowy daje nam jakąkolwiek szansę na wprowadzenie na placu budowy ładu. Można powiedzieć, że w tym przypadku kłopot dotyczy inwestora, ponieważ to on będzie osobą odpowiedzialną za jego prowadzenie. Jak wiadomo inwestor nie jest w tym zakresie wykwalifikowany, więc może narazić nas na błędu. Zwłaszcza jeśli mowa o tym, że realizowano projekt systemem gospodarczym, bez właściwego nadzoru. Może być tak, że urząd będzie miał szereg wątpliwości i zleci zewnętrzną ekspertyzę. A jak wiadomo – każde dodatkowe działania to dodatkowe koszty. Największe kłopoty jednak przed nami, ponieważ jeżeli okaże się, że wykonanie domu przez inwestora będzie inne niż po zleceniu ekspertyzy geodezyjnej, cały projekt jest do zmiany. Dlaczego? Ponieważ polski ład zakłada, że jeśli wprowadzimy jakąkolwiek, najmniejszą zmianę, oczywiście nie w celu poprawienia czegoś za wszelką cenę, wówczas w zgodzie z polskim ładem mamy duży problem. Polski ład nie przewiduje żadnych zmian. Więc jeżeli projekt domu nie będzie wykonany w 100% to urząd tego nie zaakceptuje. (akty prawne uprawnienia budowlane) 

Co jeśli się pomylimy?

W tym przypadku formalności są dla nas największym kłopotem. Jeżeli pomylimy się, nawet w dobrej wierze lub przez przypadek wprowadzając zmiany, wówczas po prostu musimy wystąpić o zamienny projekt, ponieważ ustawa obliguje nas do tego, by dom był wybudowany w pełnej zgodzie z projektem. Jeżeli podejmiemy taką decyzję i wystąpimy o zamienny projekt, wówczas wiąże się to z dużymi kosztami, które poniesiemy, ponieważ w tym przypadku występujemy z nowym pozwoleniem na budowę. Nikt nie będzie zwracał uwagi, że dokonano zmian w dobrej wierze, ponieważ dla urzędnika najważniejsze jest oświadczenie o tym, że budynek został wykonany w zgodzie z projektem. To z pewnością wprowadza dużo informacyjnego chaosu, ponieważ wiadomo, że zdarzy się nie jeden raz postąpienie niezgodnie z projektem. Dlaczego jednak musi ucierpieć na tym cały projekt? Nikt nam na to pytanie nie odpowie, ponieważ procedury są bezduszne.(uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com