fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki z przestrzennych wielkowymiarowych prefabrykatów

Od stosunkowo krótkiego okresu czasu poszukuje się rozwiązań budynków z wielkoprzestrzennych elementów, które przybierają postać skrzyń i mają wielkość części pokoju, a czasami są nawet większe. Posiadają one kompletne wykończenie. Najbardziej zaawansowanym krajem, stosującym tego rodzaju budownictwo jest ZSRR, a w mniejszym stopniu USA oraz Francja i Szwecja. W latach 1957 – 1964 w ZSSR wybudowano około 30 doświadczalnych budynków, które miały wysokość 5 kondygnacji oraz kubaturę równą 9000-f-II-000 m³ (uprawnienia budowlane).

Budynki z przestrzennych wielkowymiarowych prefabrykatów
Budynki z przestrzennych wielkowymiarowych prefabrykatów

Transport elementów

Transport za dnia może odbywać się na drogach o dużym ruchu, jednak na terenie Polski elementy nie mogą być szersze niż 2,5 m (testy uprawnienia budowlane). W innych krajach szerokość maksymalna wynosi 3,5 m. W godzinach nocnych, zachowując wszystkie środki ostrożności elementy mogą być szerokie na 6-f-8 m. Poruszając się miejskimi drogami dopuszczalny maksymalny gabaryt dotyczący wysokości przestrzennych elementów, nawet przy zastosowaniu niskich naczep, nie może przekraczać 3,0 m, a długość 15 do 20 m. Prędkość podczas transportu powinna wynosić 15-20 km/h. Dostarczając transportowane elementy na plac budowy zdejmuje się z naczepy przy pomocy żurawia albo bramowej suwnicy. Kolejno montuje się je bezpośrednio w budynku, na danym miejscu.

Charakterystyczne cechy budownictwa z wielkoprzestrzennych elementów

Charakterystyczną cechą wielkoprzestrzennych elementów stosowanych w budownictwie jest duży stopień uprzemysłowienia oraz prefabrykacji. Jest ona związana z możliwościami wykonania we fabrycznych warunkach zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych robót wykończeniowych (program egzamin uprawnienia 2021). Prace dotyczą również malowania, szklenia, podłóg itp.

Wielkość przestrzennych elementów

Zastosowanie dużych przestrzennych elementów pozwala na skrócić cały cykl budowlany obiektów. Zmniejsza także pracochłonność na budowie. Jest to spowodowane zmniejszeniem się zakresu prac po dokonaniu montażu. Im większe przestrzenne elementy mają zastosowanie, tym większe możliwości występują w związku z podwyższaniem ich stopnia wykończenia. Cykl montażowy także ulega skróceniu. Jednak ze względów ekonomicznych oraz możliwości jakie posiada sprzęt i transport, wielkości prefabrykatów są ograniczane. Przykładowo w Szwecji wykonuje się przestrzenne elementy o wadze 6 do 10 T, a w ZSRR mają one ciężar 4,5-=-25 T. Na podstawie przeprowadzonych analiz ekonomiczno – technicznych, przy obecnym etapie technicznego rozwoju, używając zwykły beton jako konstrukcyjny materiał do stropów i ścian, elementy powinny mieć wielkość na pokój a ich ciężar wynosić około 8-f-10 T.

Elementy przestrzenne muszą mieć szerokość dopasowaną do szerokości i przelotowości drogowych pasm (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Podsumowując powyższe informacje można stwierdzić, że ciężar jest różny w zależności od kraju. Każdy z nich ma swoje wytyczne i stosuje się do nich podczas wykonywania prac budowlanych. Jednak różnica w ciężarze przestrzennych elementów nie jest zazwyczaj duża.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com