Budowlane zaprawy
Budowlane zaprawy to mieszaniny o danym stosunku kruszywa, spoiwa oraz wody (uprawnienia budowlane). Za pomocą swoich właściwości przechodzenia z plastycznego stanu w stały zaprawa w budownictwie służy do łączenia sztucznych oraz naturalnych kamieni w monolitowe bryły. Zastosowanie ma także przy układaniu różnych rodzajów wypraw na powierzchni stropów, murów itp.
Podział zapraw
Oprócz zapraw, gdzie cement jest spoiwem, wytwarza się także asfaltowe zaprawy, gliniane itp. (program na uprawnienia budowlane). Zaprawy można podzielić na dwie grup. Pierwsza to chemiczne zaprawy, które ulegają twardnieniu w związku z chemicznymi procesami. Drugą grupą są mechaniczne zaprawy twardniejące w związku z mechanicznymi procesami. Chemiczne zaprawy można podzielić na powietrzne oraz hydrauliczne. Zaprawy powietrzne są to gipsowe, wapienne i magnezjowe zaprawy. Twardnieją tylko na powietrzu. Zaprawy hydrauliczne ulegają twardnieniu zarówno na powietrzu, jak i we wodzie. Zaliczamy do nich zaprawy cementowe, cementowo – wapienne, ciepłochronne itp. Zaprawy mechaniczne dzielimy na te, które twardnieją poprzez odparowanie wody jak np. szamotowe czy gliniane, oraz zaprawy, które twardnieją poprzez ulatnianie się albo krzepnięcie lotnych składników spoiwa, jak np. asfaltowe zaprawy.
Twardnienie wapiennych zapraw
Twardnienie wapiennych zapraw następuje powoli oraz zależy ono od warunków, w jakich odbywa się proces. Jej dokładną wytrzymałość bada się w laboratorium. Po 28 dniach próbka powinna wykazać wytrzymałość na ściskanie około 6 kG/cm² a po upływie 56 dni 8kG/cm². Do wapiennych zapraw stosuje się spoiwo, tzw. hydratyzowane wapno. To rodzaj lasowanego wapna z małą ilością wody. W takim wypadku otrzymuje się wapienny proszek. Po zmieszaniu go z piaskiem oraz z odpowiednią ilością wody powstaje właściwa wapienna zaprawa. Innym rodzajem wapna stosowanego do zaprawy jest pokarbidowe wapno (program egzamin uprawnienia 2021). Jest ono uzyskiwane jako uboczny produkt przy procesie wytwarzania acetylenu. Jego barwa przypomina wapienny kolor ciasta, ale o mocniejszym odcieniu. Taki rodzaj wapna jest mało znany w naszym kraju.
Wapienne zaprawy
Wapienne zaprawy mają szerokie zastosowanie w branży budowlanej z mieszaniną gaszonego wapna, stanowiącego spoiwo, piasek stanowi tu rodzaj kruszywa i dodatkowo należy użyć także wody. Lasowane wapno czyli wapienne ciasto otrzymuje się w procesie gaszenia palonego wapna. Dokonuje się tego poprzez połączenie go z wodą. Palone wapno otrzymuje się poprzez proces wypalania wapieni w ok. 1100°C. Palone wapno lasuje się kiedy jest świeże oraz niezleżałe, ponieważ w związku z wilgocią w powietrzu bądź w podłożu, na jakim się znajduje sam się lasuje i w związku z tym psuje się. Wapienne zdołowane ciasto, które jest dobrze odstałe i zlasowane po odparowaniu wody ma konsystencję gęstej śmietany. Może przypominać także ser, który jest mocno popękany na wierzchu (pytania na egzamin ustny do uprawnień).