fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wielkopłytowe mieszkalne budynki

Cykl budowy wielkopłytowego mieszkalnego budynku trwa krócej o 30-50% od budowy wielkoblokowego budynku (uprawnienia budowlane). Wykonanie w budynku z bloków jednej kondygnacji zajmuje od 20 do 25 dni, to wzniesienie jednej kondygnacji w wielkopłytowym budynku o identycznej kubaturze wynosi 12-18 dni. Sam montaż w drugim przypadku trwa 3-4 dni, a w wielkoblokowym budynku 6 dni.

Budowa wielkopłytowego mieszkalnego budynku

Warunki skracania terminów związanych z budową budynku

Chcąc dalej skrócić termin związany z budową budynków powstałych z wielkich elementów trzeba zachować odpowiednie warunki (program na uprawnienia budowlane). Po pierwsze większość czynności w I i III fazie budowy musi być zmechanizowana. Dotyczy to prac przygotowawczych oraz wykończeniowych, które zajmują w wielkopłytowym budynku od 9 do 15 dni na jedną kondygnację. Drugim warunkiem jest wprowadzenie wielkopłytowych scalonych elementów wykonanych w fabryczny sposób. Mają one postać mieszkalnych pomieszczeń i izb albo całkowicie wykończonych prefabrykowanych mieszkań. W wielkopłytowych budynkach tak jak w wielkoblokowych stosuje się trzy konstrukcyjne układy i w zależności od tego, jaki układ zostanie przyjęty, różnią się one między sobą. W nośnym układzie o podłużnych ścianach i w nośnym o poprzecznych ścianach stropowe płyty zbroi się w dwóch kierunkach, ponieważ opierają się one na ściennych płytach, które są płytami nośnymi, czterema krawędziami.

Wielkopłytowe elementy

Do wielkopłytowych elementów zastosowanie znajdują materiały takie jak: konstrukcyjny beton, beton zbrojony nośny oraz żelbet, zaprawy i betony szlachetne oraz lekki beton konstrukcyjny – dla nośnych warstw (uprawnienia budowlane – egzamin). W przypadku izolacyjnych warstw stosuje się gazobeton, pianobeton, szkło piankowe, płyty z żużlowej wełny, pianosilikat, maty ze szklanej waty, ceramiczne pustaki itp. W nośnych warstwach wytrzymałość betonu powinna mieć minimum 140 kG/cm². Niekiedy wytrzymałość osiąga wartość nawet 400 kG/cm² wówczas, gdy stosujemy beton o wysokiej marce, chcąc skrócić w ten sposób produkcyjny cykl.

Układ o poprzecznych i podłużnych nośnych ścianach

Układ o nośnych poprzecznych ścianach przenosi obciążenia z jednokierunkowo zbrojonych stropowych płyt na poprzeczne ściany płyty o podłużnych zewnętrznych i wewnętrznych ścianach (program egzamin uprawnienia 2021). Są to płyty, które mają za zadanie przenieść obciążenia od własnego ciężaru ściany z wyższych kondygnacji albo z osłonowymi płytami, które spoczywają na stropowej konstrukcji każdej z kondygnacji. Mówiąc o układzie podłużnych nośnych ścianach przenosi on obciążenia na nośne płyty podłużnych ścian. Elementy w poprzecznych ścianach są w tym przypadku samonośnymi płytami. W każdym z tych układów może znaleźć tu zastosowanie bezszkieletowy konstrukcyjny układ, gdzie budynki montuje się tylko z płytowych elementów. Wykorzystać można tu także szkieletowo – płytowy układ konstrukcyjny, w którym konstrukcja budynku jest wykonana z dwóch rodzajów elementów, a mianowicie z prętowych elementów szkieletu i płytowych elementów, które przenoszą obciążenia na szkielet albo wypełniają pola pomiędzy nośnym szkieletem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com