fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Budowa dewelopera niezgodna z projektem

Budowa dewelopera niezgodna z projektem

Jeżeli zdecydowaliśmy, że właśnie deweloper będzie budował nasz dom, powinniśmy zadbać o to, aby stosował się on do zapisów, które zostały zawarte w umowie. Mowa więc o tym, że powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na działania dewelopera pod kątem budowania domu w pełnej zgodności z wcześniejszym projektem. Co jednak zrobić, jeżeli widzimy, że deweloper nie trzyma się projektowych założeń? Sprawdzamy.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Budowa dewelopera niezgodna z projektem

Umowa

Kwestie dotyczące budowy domu powinny być ściśle określone w umowie, którą podpisujemy z deweloperem. Tak naprawdę w naszej gestii pozostaje to, czy zapisy, które się w niej znajdą, będą wyczerpywać wszelkie zagadnienia. Jedynie taka dbałość może w późniejszym czasie pozwolić nam na ubieganie się o ewentualne roszczenia. Jeżeli chodzi o podstawowe kwestie, które powinny być w takiej umowie zawarte to przede wszystkim absolutną koniecznością jest określenie powierzchni oraz następstw w razie, gdyby dom miał być mniejszy lub większy. Warto więc w umowie uwzględnić zapis dotyczący kwestii zbyt małej bądź zbyt dużej powierzchni domu. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest to, aby zapewnić sobie możliwość odstąpienia od takiej umowy. Mowa przede wszystkim o tym, żebyśmy stworzyli sobie taką możliwość np. wtedy, gdy będzie konieczna dopłata za większą powierzchnię domu. Taka sytuacja może mieć również miejsce w przypadku wprowadzenia górnego limitu dopuszczalnych zmian. Nie powinniśmy pozwolić, abyśmy w późniejszym czasie mieli dopłacać za winę dewelopera. Warto także zadbać o to, aby w umowie zawarta była jego deklaracja o korzystania z konkretnych materiałów budowlanych. Pozwoli nam to na to, że jeżeli zauważymy na jakimkolwiek etapie odstępstwo od takich zapisów, będzie nam przysługiwało uprawnienie rękojmi. (uprawnienia budowlane program) 

Podczas budowy

Jeżeli zauważymy podczas budowy, że deweloper nie trzyma się zapisów w zawartej umowie, będziemy mogli żądać od niego w tej kwestii wyjaśnień.   (uprawnienia budowlane 2023) Musimy wiedzieć, że wszystkie działania powinny być przez niego realizowane zgodnie z projektem budowlanym. Jeżeli takie odstępstwo zostanie przez nas zauważone, wówczas powinniśmy zwrócić się do dewelopera z pisemnym wezwaniem do usunięcia wad. W takim wniosku ważne jest określenie, czego konkretnie dotyczy problem oraz to, by wyznaczyć mu termin na realizację takich roszczeń. Jest to konieczne, ponieważ nikt z nas nie będzie czekał wiele miesięcy na to, by deweloper do takich zarzutów się odniósł. Należy więc taki czas odpowiednio wskazać i określić, że jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy i czas minie, wówczas będziemy mieć prawo do odstąpienia od umowy na jasnych zasadach.

Po sprzedaży

Jeżeli zobaczymy, że nasz dom został nam sprzedany i zdecydowanie ma zmniejszoną wartość bądź nie ma takich właściwości, jakich byśmy oczekiwali, a było to zawarte w umowie – wówczas mamy prawo żądać odszkodowania z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku. Może być tak, że dopiero po sprzedaży zauważymy, że dom ma zmniejszoną użyteczność i właśnie wówczas jest czas na to, aby takie błędy naprawić. Takie prawo przysługuje nam bezpośrednio z zapisów Kodeksu Cywilnego. W związku z nim mamy prawo do tego, aby:   (uprawnienia budowlane segregator)   

  • odstąpić od umowy albo
  • żądać obniżenia ceny.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com