fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betonowe nawierzchnie – uszkodzenia

W betonowych nawierzchniach spotykamy się najczęściej z ubytkami wypełniającej masy dylatacyjnych szczelin, np. asfalt, który to trzeba uzupełniać. Drobne pęknięcia betonowej nawierzchni, które powstają w związku z stosowaniem za bardzo tłustego betonu albo na skutek za szybkiego wysychania go podczas wiązań, można zalewać je gorącym asfaltem (egzamin na uprawnienia budowlane).

Betonowe nawierzchnie
Betonowe nawierzchnie

Jak radzić sobie ze znacznymi pęknięciami?

Duże pęknięcia obejmujące całą długość płyty trzeba rozkuć przy pomocy dłuta i dobrze oczyścić szczelinę od pyłu. Kolejno zalewa się ją gorącym asfaltem. Niewielkie ubytki oraz wgłębienia naprawia się też, używając do tego celu lanego asfaltu. Większe dziury i wgłębienia trzeba naprawić betonem, najlepiej szybko wiążącym cementem. Uszkodzone miejsca przed nałożeniem na nie betonu trzeba wyrównać łatą oraz posypać piaskiem (program uprawnienia budowlane). Naprawione miejsce polewa się przed 10 dni wodą i przez 3 tygodnie zabezpiecza przed uszkodzeniami.

Naprawa nawierzchni

Naprawa nawierzchni jest zazwyczaj łatwa (program egzamin uprawnienia 2021). Wszelkie zalewanie wyboin, pęknięć oraz szpar dobrze wiąże się ze starą nawierzchnią. Aby wypełnić pęknięcia, należy wcześniej oczyścić je i posmarować gorącą asfaltową emulsją i wypełnić masą o takim samym składzie, jak nawierzchnia. Naprawione miejsce uwałowuje się i ubija a na wierzchu smaruje się asfaltową emulsją. Napraw asfaltowych nawierzchni mogą dokonywać wyłącznie robotnicy, którzy posiadają odpowiednie szkolenia. Podczas okresowych przeglądów dokonuje się oceny potrzeb i zakresu remontu monolitycznych nawierzchni. Najlepszą porą roku na ich przeprowadzenie jest wiosna oraz jesień. Remont oraz konserwacja krawężników polega na ich wymianie, uzupełnianiu brakującej w spoinach zaprawy, bądź też na umacnianiu posadowienia krawężników, które są zruszone. Zewnętrzne chodniki w mieszkalnej zabudowie wykonuje się przeważnie z tych samych materiałów co nawierzchnię dla kołowego ruchu. Metoda wykonania w związku z tym jest prawie taka sama. Konserwacja i bieżące remonty nie różnią się zasadniczo nawierzchni kołowych.

Remont związany z odkształceniami nawierzchni

Bieżący remont asfaltowych nawierzchni w zależności od uszkodzeń, polega zazwyczaj na usuwaniu odkształceń, naprawie pęknięć oraz łataniu dziur itp. Przyczyną w związku z którą powstają odkształcenia jest przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie asfaltowych mas. Jeżeli mamy małą ilość bitumu, asfalt kruszeje i wysycha, a kiedy mamy go nadmiar, powstają wyboje i wgłębienia w nawierzchni. Przyczyną powstawania dziur i kruszenia się asfaltu jest też często przegrzanie asfaltu w kotle oraz wadliwie wykonane podłoże (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com