fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betoniarki można podzielić biorąc pod uwagę konstrukcję oraz zakres zastosowania do różnych robót drogowych ze względu na schematy organizacyjne budowy nawierzchni (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wyróżnia się wówczas betoniarki:

– budowlane,

– drogowe torowe,

– drogowe na podwoziu gąsienicowym lub kołowym,

– samochodowe.

Betoniarki budowlane znajdują zastosowanie podczas:

a) budowy mniejszych odcinków nawierzchni betonowych,

b) robót pomocniczych:

– wyrównanie warstwy nośnej,

– wykonanie ław betonowych pod prowadnice.

Betoniarki budowlane
Betoniarki budowlane

Dzięki temu, że betoniarki budowlane charakteryzują się stosunkowo małym ciężarem własnym, są one łatwe do przewozu. Rama podstawowe betoniarki jest ze stali profilowej. Jest to jednocześnie podwozie, które zaopatrza się w jedną bądź dwie pary kół. Betoniarki budowlane z reguły są wolnospadowe, czasami o mieszaniu przymusowym (przeciwbieżne).

Ze względu na rodzaj podwozia, betoniarki budowlane można podzielić na betoniarki:

– przewoźne, których pojemność wsypowa mieszalnika wynosi 150, 250, 300, 375 oraz 500 l,

– stałe, które opierają się na stalowej ramie bez kół i mają pojemność mieszalnika 375, 500, 750, 1000, 2000 i więcej litrów.

Betoniarki przewoźne najczęściej wykorzystuje się podczas budowy niewielkich obiektów. Z kolei betoniarki stałe znajdują zastosowanie podczas wyposażenia stałych bądź półstałych wytwórni mas betonowych, które charakteryzują się znaczną wydajnością.

Betoniarki torowe

Betoniarki torowe poruszają się po prowadnicach (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Jednak coraz rzadziej wykorzystuje się je na budowie. Najpopularniejszymi betoniarkami torowymi są betoniarki produkcji:

– radzieckiej,

– firmy Kaiser,

– firmy Vogele.

Jeden cykl roboczy betoniarki torowej radzieckiej wynosi od 2,5 do 3 minut. Zbudowana jest ona z:

– kosza zasypowego,

– mieszalnika,

– zbiornika do automatycznego dozowania wody,

– rynny wyładunkowej,

– podwozia z silnikiem i urządzeniami napędowymi.

Z kolei betoniarki torowe firmy Kaiser i Vogele są odpowiednie do budowania nawierzchni betonowej, której szerokość wynosi od 6 do 7,5 m. Porusza się ona po torach z prędkością 10-12 m/min. Urządzenia sterownicze są mechaniczne. Jeden pełny cykl pracy trwa od 2 do 3 minut i wygląda następująco:

1) do kosza zasypowego wsypuje się odpowiednie ilości składników betonów,

2) należy włączyć wyciąg, żeby kosz z materiałem mógł się podnieść do góry po to, żeby materiał mógł dostać się do mieszalnika rynną zsypową,

3) po wsypaniu materiałów do mieszalnika należy przestawić zawór urządzenia wodnego – dzięki temu woda ze zbiornika dozującego wlewa się do mieszalnika, który jest ciągle w ruchu,

4) po usłyszeniu sygnału zakończenia mieszania, należy opróżnić mieszalnik z masy betonowej; służy do tego rynna rozładunkowa (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Budowa betoniarki torowej

Podwozie betoniarki torowej zbudowane jest na szerokość, która jest zgodna z szerokością podwozia maszyn, których zadaniem jest zagęszczanie masy betonowej. Ramą betoniarki jest wiązar, który ma różną długość i wykonany jest ze stali profilowej w sposób, który zapewnia pełną sztywność.

Na ramie osadza się dwa pomosty:

– górny – dla mieszalnika betoniarki,

– dolny – dla silnika i przekładni.

Z boku ramy mocuje się rozbieralne prowadnice, które są przeznaczone dla kosza zasypowego bądź dla przenoszenia koleb wózków z materiałami. Rynna, której zadaniem jest odprowadzenie masy betonowej znajduje się w tylnej części ramy po mieszalnikiem. Zbiornik wody oraz mechanizm do podnoszenia i opuszczania kosza zasypowego lub wyciąg dla koleb wózków kolejki zamontowany jest w górnej części ramy.

Rama ta opiera się na dwóch wózkach, które są zaopatrzone w koła kołnierzowe, które łączy się dwuteownikami. Jedno koło z każdego wózka łączy się z mechanizmem różnicowym wałem napędowym. Dzięki temu przejazd betoniarki po łukach na szynach jest spokojny. Normalna praca betoniarki na spadkach jest możliwa wtedy, kiedy wózki posiadają urządzenie, które pozwala na ustawienie betoniarki w poziomie.

Mieszalniki w tego typu betoniarkach mogą być wolnospadowe albo przeciwbieżne. Mieszalnik może mieć pojemność 500, 750 bądź 1000 l. Betoniarki torowe o dwóch niezależnych mieszalnikach wykorzystuje się po to, żeby móc zwiększyć wydajność i ciągłość pracy (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com