fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Beton komórkowy jako materiał do budowy ciepłych ścian.

Beton komórkowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w Polsce. Jest też inaczej nazywany suporeksem, siporeksem, gazobetonem oraz porobetonem. Z betonu komórkowego produkowane są bloczki, płytki, kształtki U i nadproża zbrojone. Dzięki kompleksowości systemowej można z niego wykonać budynek jednorodny pod względem użytych materiałów. Beton komórkowy jest materiałem konstrukcyjnym i pozwala wznosić  ściany nośne nawet w budynkach wielokondygnacyjnych.
(egzamin ustny na uprawnienia) Jest on produkowany z łatwo dostępnych surowców, występujących w naturze w dużych ilościach. Składa się  z piasku, cementu, wapna, wody oraz niewielkiej ilości sproszkowanego aluminium, który wywołuje reakcję chemiczną sprawiającą, że struktura materiału staje się porowata, a to właśnie powietrze w porach decyduje o właściwościach termoizolacyjnych tego materiału. Jest on materiałem jednorodnym o niskiej gęstości, która może się lekko różnić w niektórych wyrobach, w zależności od tego do jakiego rodzaju ścian są one przeznaczone.  (o egzaminie na uprawnienia budowlane)

beton komórkowy
beton komórkowy

Bloczki z gazobetonu mogą mieć duże wymiary i nie są przy tym bardzo ciężkie. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły, co znacznie ułatwia prace murarskie. (program na uprawnienia budowlane)

Charakterystyka betonu komórkowego

Materiał ten idealnie nadaje się do wznoszenia ścian jednowarstwowych. Wyroby o grubości ponad 40 cm  spełniają wszystkie wymagania co do izolacyjności termicznej, wytrzymałości i  odporności ogniowej,dotyczące wznoszenia ścian tego typu. Dzięki dużej zawartości powietrza w tym materiale, możliwe jest budowanie ścian bez  dodatkowego ocieplenia, a które nadal będą spełniać rygorystyczne normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U. Dodatkowo bloczkiprodukuje się jako profilowane na pióro wpust. Dzięki temu izolacyjność cieplna jest zwiększona, przez brak konieczności stosowania spoin pionowych. Natomiast do połączenia materiału w poziomie używa się zaprawy tradycyjnej lub klejowej. Taką ścianę po wymurowaniu wystarczy pokryć warstwą tynku, oszczędzając tym samym czas i pieniądze potrzebne na wykonanie warstwy docieplającej. (nauka do egzaminu na uprawnienia budowlane 2019)

Beton komórkowy jest nie tylko nieszkodliwy dla środowiska w produkcji, ale też jest przyjazny dla człowieka. Jest materiałem paroprzepuszczalnym i ma wysoką zawartość powietrz. Dzięki temu przyjmuje on nadmiar wilgoci z pomieszczeń, a gdy jest zbyt sucho, wilgoć jest oddawana do pomieszczenia. Sprawia to, że we wnętrzu budynku utrzymuje się przyjazny mikroklimat. Dodatkowo jest on całkowicie niepodatny na rozwój mikroorganizmów, czyli na rozwój pleśni i grzybów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com