Belki drewniane i ich zastosowanie w budownictwie
Belka drewniana to tarcica obrzynana o przekroju kwadratowym.
Grubość : 200,250mm, Szerokość: 200,225,250mm, Długość: 2400,6000mm
Głównie znajdują zastosowanie w więźbie dachowej- podwaliny, bale, oczepy, oraz jako budulec ścian- murłaty i płatwie.
Drewno to jedno z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie. Na egzamin na uprawnienia budowlane warto zapoznać się z jego wadami, zaletami i sposobem wykorzystania. Konstruktor powinien wiedzieć jakie wymiary belek stosowane są do poszczególnych elementów.
Strop belkowy
Strop belkowy wykonany z drewna osłania się deskami, płytami OSB. Można go też zostawić w odkrytym stanie. Często pozostawienie po w odkrytym stanie ma na celu podkreślenie charakter tradycyjnego budownictwa.
Drewno którego używa się w budownictwie musi charakteryzować się odpowiednim stopniem zawilgocenia. Taki stopień powinien wahać się w granicach 15-8 %. Najpierw jednak musi być suszone. Suszenie powinno odbywać się na wolnym powietrzu lub sztucznie w komorach suszarnianych.
Stropy drewniane
Stropy drewniane z odpowiednimi warstwami dociążającymi i izolacyjnymi mają o połowę mniejszy ciężar niż tradycyjne stropy ceramiczne czy żelbetowe.
Wykorzystywane w systemie kanadyjskim to wykonanie stropów i ścian. Wadami takiego rozwiązania jest łatwopalność konstrukcji, mała odporność na korozję biologiczną (zazwyczaj drewno wymaga sztucznej impregnacji) i skłonność do odkształceń pomimo braku zmiany obciążenia. Zaletą jest niepowstawanie toksycznych substancji w razie spalenia się materiału.
Rozróżniamy 5 typów drewnianych stropów: strop drewniany nagi, strop drewniany nagi z podsufitką, strop drewniany ze ślepym pułapem, strop ze ślepym pułapem z deskami na legarach wtopionych w polepę i podwójny strop drewniany.
Łączenie belek drewnianych
Złącza konstrukcyjne to perforowane profile z blachy ocynkowanej stalowej przytwierdzane do drewna karbowanymi gwoździami. Łączone są na styk to zmniejsza zużycie materiału i przyspiesza prace.
Połączenia elementów więźby muszą zapewniać dostateczną sztywność całej konstrukcji. Stosowane dawniej połączenia ciesielskie (na wręby) w nowoczesnych konstrukcjach zastępuje się złączami konstrukcyjnymi. Połączenia poszczególnych elementów wykonuje się przy użyciu śrub, gwoździ metalowych łączników.Płytka perforowana pozwala na proste łączenie elementów na jednej płaszczyźnie. Złącze kątowe (kątownik) wykorzystuje się do łączenia lub wzmacniania łączeń elementów drewnianych pod kątem 90 stopni.Wsporniki belek przeznacza się do mocowania drewnianych belek z innymi, poziomymi elementami konstrukcji –drewnianymi, stalowymi czy betonowymi. Rozmiar wspornika dobiera się do belki, jaką zamierzamy mocować.
Belki są również wykorzystywane jako element dekoracyjny w domu, mieszkaniu zostawione w surowej formie.