fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sklepienia beczułkowe ceglane

W węźle zwiększamy przekrój betonu, nadając właściwe zaokrąglenie w drodze z żebra do słupa, tym samym powiększając pachy z góry wśród łupin. Do tego przekazujemy mocne zbrojenie transportujące rozciąganie ze słupa do łupiny. Sklepienia beczułkowe rodzaju łupinowego powstałe w roku 1952 w miejscowości Skolimowo ponad pomieszczeniem przypominającym prostokąt miało : 22,8X25m i sięgają dziesięciu połączonych beczułek, inaczej nazywanych falami o wymiarach: szerokość 2,5m, rozpiętość 22,8m. Końcówka przejścia podniebienia stykających się beczułek, na którą mówi się krawędź podniebienna, jest krzywą łańcuchową o strzałce 8,10m . (uprawnienia budowlane kontakt) Obwodnica w stronę poprzeczną bywa parabolą drugiego poziomu o strzałce 0,7m.

Sklepienia beczułkowe ceglane
Sklepienia beczułkowe ceglane

Obwodnice bywają specjalnie parabolami zamiast łukami koła, żeby cegły stawiane ponad krawędzią podniebienną z dwóch blisko znajdujących się beczułek przechodziły między sobą pod kątem podobnym do prostego, co da w rezultacie odpowiednie przewiązanie i nie potrzebuje ciosania cegieł. Normalna grubość sklepienia to V2 cegły, co inaczej można zapisać jako 12cm. (uprawnienia budowlane 2021)

Projektowanie sklepień

Beczułki są wsparte na nieprzerwanej betonowej ławie fundamentowej jaka leży na piasku z różnych ziaren. Sklepienia obmyślano, a potem tworzono bez użycia ściągów. Rozpór beczułek w przypadku całkowitego ciężaru jest ofiarą tarcia fundamentów o ziemię, podczas czego zależność siły poziomej do pionowej to 0,25. Zestawiając do możliwego współczynnika tarcia f=0,40, współczynnik oczywistości na ruch n=1,6. (uprawnienia budowlane program)

Do wyliczenia konstrukcji skorzystano z teorii otworu dwuprzegubowego z pamiętaniem o obciążeniu ruchomym z jednej strony i możliwych zmian temperatur czy wiatru wedle PN/B-02011. Do robienia prac użyto rusztowanie ruchome w stronę osi hali, będące używane do tworzenia dwóch beczułek naraz. Rusztowanie złożone było z trzech tak samo położonych ustrojów kratowo-słupowych, umieszczonych w odległościach osiowych 2,5m i stężonych w każdą stronę.

Słupy rusztowania

Wsparto je na 21 dźwignikach śrubowych rodzaju zmniejszonych rozpór do kanalizacji. Ruch miał miejsce na wałkach zrobionych z dwóch rur po balach rozstawionych zbieżnie do osi hali, podczas czego w punkcie centralnym bale były umieszczone na płaszczyźnie betonowej użytej potem na podłogę hali, a z bloków bale wsparto na ruszcie zrobionym z drewna. Siła pociągowa była zapewniona dzięki wciągarce kozłowej. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Na czubku rusztowania umiejscowiono na słupach oczepy, na jakich znalazły się deski krążynowe o płaszczyźnie takiej samej jak krawędź podniebienna. Na kleszczach oplatających słupy umieszczono pomosty dla murarzy. Na deskach krążynowych umiejscowione zostały poprzeczki zrobione z bali w odstępach metra, a na nich w punktach końców podniebiennych korytka z desek i łat z zapadniętym żłobkiem służącym do wsparcia cegieł i otrzymania rozporu fal dobitnych aż do momentu zlikwidowania krążyn spod zrobionej do końca beczułki.

Poza tym w brzegach wszystkich fal stawiano przy wszystkich korytkach na poprzeczkach drogę z desek na płask wykrzywionej łukowo. Na drodze jednej fali umiejscawiano przy użyciu klinów szablony (wzorniki) wyglądające jak skrzynki rozpiętości 25cm z górną płaszczyzną identyczną jak podniebienie fali.

Szablon

Szablon się usztywniało poprzez umocowanie sznurem do poprzeczek. Na przygotowanym szablonie tworzyło się cztery następne rzędy cegieł sposobem na rąb. Po skończeniu usuwało się kliny, zmieniano położenie szablonu i od razu robiło się wszystko to samo. Do murowania korzystano z zaprawy cementowej 1:3 z domieszką mleka wapiennego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Już po zmienienia miejsca szablonu stworzone za jego pośrednictwem rzędy cegieł stały samodzielnie, podczas czego rozpory na końcowych wezgłowiach transportowane były na poprzeczki za pomocą korytek. Murowanie dwóch beczułek na rusztowaniu zaczynano od dwóch fundamentów i szło się równo aż do wierzchołka sklepienia, gdzie odbywała się jego finalizacja. Wszystkie beczułki murowało się od wszystkich końcówek przez dwóch pracowników. Po skończeniu wszystkich beczułek na końcowej krawędzi widniało strzępie z cegłami wystającymi ku górze. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com