Balkony i galerie
Balkonem jest płyta, która jest otoczona balustradą (programy do uprawnień architektonicznych). Jest ona wysunięta przed ścianę zewnętrzną budynku i pracuje statycznie jako spornik. Może też opierać się na belkach wspornikowych. Z kolei galeria to rodzaj balkonu, który jest kryty bądź otwarty i pełni funkcję przejścia, które łączy np. pomieszczenia czy sąsiednie budynki. W przypadku budowli wodnych łączą one najczęściej przejście kontrolne wzdłuż zapory. Z reguły jest taj, że balkony są płytami, które mają niewielką długość, a galerie charakteryzują się znaczną długością.

W dzisiejszych czasach balkony i galerie powstają z żelbetu. Jeżeli chodzi o budynki, które powstają w sposób tradycyjny, balkony i galerie łączy się prętami zbrojeniowymi ze stropem z żelbetu bądź mocuje się je w wieńcu, który jest jednocześnie nadprożem okiennym.
Gdy wysięg galerii bądź balkonu mieści się między 1,8 a 2 m, to często stosuje się konstrukcję płytowo-żebrową. Płyty, które mają grubość 7-8 cm należy oprzeć na wspornikach, które mocuje się w belce nadokiennej bądź na żebrach stropu.
Płyty balkonowe w budynkach, które wykonywane są metodami uprzemysłowionymi z prefabrykatów wielkowymiarowych, można podzielić na:
a) stanowiące część płyty stropowej:
– najłatwiejsze w montażu,
b) oparte na wspornikach:
– rozwiązanie kłopotliwe w wykonawstwie z powodu wystających wsporników,
– proste w montażu,
c) przymocowane do konstrukcji nośnej budynku:
– płyty balkonowe łączą się ze stropowymi przy pomocy stalowych płaskowników, które należy przyspawać do blach, które mocuje się w płytach stropowych budynków.
Do rozwiązań konstrukcyjnych umocowania płyt balkonowych należy podwieszanie ich na cięgnach. Dzięki podwieszeniu zmianie ulega układ statyczny płyt. Pracują one jako płyty podparte na dwóch podporach, nie jako wsporniki.
Wykusz
Wykusz jest częścią budynku, który ma szerokość pomieszczenia (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne). Może być on również mniejszej lub większej szerokości. Jest to część wysunięta przed ścianę zewnętrzną od poziomu stropu nad parterem lub inną kondygnacją na wysokość jednej lub kilku kondygnacji budynku. Belki stropowe wykuszu są wysunięte przed ścianę budynku na długość od 1 do 1,5 m.
Pomiędzy belkami należy ułożyć strop, który jest ocieplony zarówno nad, jak i pod wykuszem. Ściany wznosi się na wysuniętych końcach belek, które są połączone belką poprzeczną. Dzięki temu można uzyskać większą powierzchnię pomieszczeń, a w przypadku elewacji budynku – akcent architektoniczny.
Loggia
Loggia (czyt. lodżdża) jest słowem, które pochodzi z języka włoskiego. Jest to pewien rodzaj balkonu, który jest wsunięty w głąb budynku. Z zewnątrz zabezpiecza się go balustradą (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). Płyty nośne loggi opierają się na ścianach poprzecznych, identycznie jak płyty stropowe. Loggie i pomieszczenie mieszkalne oddzielają ściany zewnętrzne. Ściany te są:
– samonośne,
– oddylatowane od płyty loggi i stropu,
– opierają się na belce stropowej.
W niektórych budynkach (zwłaszcza murowanych) płyty loggi wykonuje się jako wspornikowe, identycznie jak płyty balkonowe.
Daszki nadrampowe
Daszki nadrampowe powstawały jako przedłużenie konstrukcji dachowej. Dotyczy to magazynów żelbetowych, które budowano zgodnie z metodami tradycyjnymi. Magazyn z rampami kolejowymi, które znajdują się po obu stronach jest monolityczny. Czasami wykonuje się go również jako prefabrykowany.
Z prefabrykatów wykonuje się:
– ramownica żelbetowe ze wspornikami,
– żebra,
– płyty dachowe.
Budynek można zbudować przy wykorzystaniu dźwigu.
Daszki nadrampowe w magazynach piętrowych oraz parterowych można wykonać na prefabrykowanych żelbetowych lub stalowych płatwiach. Opiera się je na belkach wspornikowych i pokrywa się płytami azbestowo-cementowymi.
Daszki ochronne
Daszki ochronne znajdują zastosowanie głównie nad wejściami do budynków. Mają one formę żelbetowej płyty wspornikowej. Zarówno ich wymiar, jak i wysięg jest zróżnicowany. Najczęściej wykonuje się je jako monolityczne w deskowaniu. Zdarza się, że wykonuje się je jako prefabrykowane do zamocowania w ścianach. Daszki nie różnią się za bardzo od płyt żelbetowych balkonowych pod względem konstrukcyjnym (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).