Architekt a inżynier budownictwa
Oczywiście powyższe tytuły zawodowe nie są tożsame (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Jednak posiadający je specjaliści wykonują pokrewne zawody, które nazywane są zawodami zaufania publicznego. Ważnym aspektem jest to, że podczas wykonywania projektu danego obiektu działalność architekta oraz inżyniera przenikają się. Mimo to różnice w zakresie obowiązków w obu specjalnościach są bardzo łatwe do wskazania.
Czym zajmują się ci specjaliści?
Jeżeli skupimy się na działaniach, które w ramach swojej pracy wykonuje architekt, a jakie inżynier – łatwo odnajdziemy różnice obu profesji. Otóż do głównych zadań architekta należy projektowanie architektoniczne obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Natomiast inżynier budownictwa zajmuje się projektowaniem obiektu budowlanego, zatem nie jest tutaj określony konkretny obszar zagadnień. Godnym uwagi jest fakt, że inżynier ma uprawnienia do nadzorowania obiektów budowlanych (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Zajmuje się tym, jako kierownik budowy całościowo oraz szczegółowo w zakresie konstrukcji oraz architektury. Z kolei architekt może nadzorować jedynie obiekty budowlane wymagające projektowania architektonicznego.
Projektowanie architektoniczne
Oczywiście powyższe zadanie leży w gestii architekta (egzamin na uprawnienia budowlane). Projektowanie architektoniczne polega na zajmowaniu określonymi rozwiązaniami przestrzennymi budynków oraz obiektów przestrzennych. Istotnie, wiąże się to również z takimi zagadnieniami, jak powiązanie obiektu z otoczeniem, rozwiązaniami funkcjonalnymi poszczególnych pomieszczeń czy też komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną.
Wymagania wobec architektów oraz inżynierów budownictwa
Choć jest to sprawa oczywista, to z pewnością raz jeszcze warto przypomnieć o wymaganiach, które muszą spełniać ww. specjaliści. Otóż, aby pracować w jednym z ww. zawodów konieczne jest posiadanie prawa do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, w tym do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi. Wydawaniem uprawień budowlanych zajmują się Okręgowe Izby Samorządu Zawodowego działając na podstawie Prawa budowlanego (program na uprawnienia budowlane). Oczywiście należy zaznaczyć, że prowadzenie działalności edukacyjnej i realizacja robót budowlanych przez architekta lub inżyniera budownictwa nie wymaga posiadania ww. uprawnień. Są one konieczne jedynie przy projektowaniu obiektów budowlanych, sprawowaniu funkcji kierownika budowy albo robót budowlanych.