fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Antykorozyjne zabezpieczenie infrastrukturalnych obiektów

Antykorozyjne zabezpieczenie infrastrukturalnych obiektów

Antykorozyjne rodzaje zabezpieczeń konstrukcji mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa, na estetykę budynku oraz na częstotliwość związaną z remontowaniem obiektu. Norma określa trwałość antykorozyjnych zabezpieczeń jako okres, który trwa do momentu pierwszego remontu o generalnym charakterze. W normie można odnaleźć cztery okresy związane z trwałością zabezpieczeń. Są to odpowiednio zabezpieczenia niskie, oznaczane literą L, gdzie trwałość jest przewidziana na okres do 7 lat. Kolejno to średni okres trwałości od 7 do 15 lat, określany literą M oraz bardzo długi okres trwałości oznaczany jako H. W tym wypadku przewidziana trwałość wynosi w przedziale od 15 do 25 lat. Czwartym okresem trwałości jest bardzo długi okres oznaczany VH, gdzie czas związany z trwałością wynosi powyżej 25 lat.  (uprawnienia budowlane program) 

Antykorozyjne zabezpieczenie infrastrukturalnych obiektów
Antykorozyjne zabezpieczenie infrastrukturalnych obiektów

Okres trwałości a okres gwarancji antykorozyjnych zabezpieczeń

Często mylonymi okresami jest okres trwałości oraz okres gwarancji. Okres związany z trwałością jest technicznym pojęciem, natomiast okres gwarancji to pojęcie prawne. Należy zaznaczyć, że okres trwałości jest najczęściej dłuższy, niż gwarancyjny okres. Takie okresy są prawidłowe, w związku z tym, że w 99,9% wady powstają w ciągu pierwszych trzech lat eksploatowania. W związku z tym zalecanym gwarancyjnym okresem jest 3 do 5 lat na antykorozyjne zabezpieczenia. Chcąc uzyskać wysoki poziom trwałości antykorozyjnego zabezpieczenia należy dostosować odpowiednio obiekt oraz eksploatacyjne warunki, do projektu związanego z antykorozyjnymi zabezpieczeniami.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zastosowanie odpowiedniej farby do antykorozyjnych zabezpieczeń

Inwestorzy niekiedy myślą, że na trwałość antykorozyjnych zabezpieczeń wpływa rodzaj farby, jaka zostanie użyta. Jest to ważny aspekt, jednak należy zwrócić uwagę jeszcze na inne czynniki. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków w czasie przeprowadzania prac. Chodzi tu o poziom względnej wilgotności, różnice temperaturowe między konstrukcją, a punktem rosy czy szybkość wiatru. Spełnienie tych warunków jest ważnie nie tylko z powodu przeprowadzania prac, lecz także podczas okresu całkowitego związanego z sezonowaniem powłok. W związku z tym bardzo istotne jest odpowiednie zaplanowanie początku oraz końca prac. (uprawnienia budowlane 2022) 

Logistyka oraz inwestorski nadzór nad pracami

Kolejnym ważnym czynnikiem, jaki wpływa na trwałość antykorozyjnych zabezpieczeń jest odpowiednie zaplanowanie procesu związanego z logistyką oraz z harmonogramem przeprowadzania prac. Ważny jest również inwestorski nadzór nad pracami, które ulegają zakryciom. (uprawnienia budowlane)Nadzór inwestorski powinien być jak najbardziej profesjonalny. Ten czynnik ma największy wpływ na trwałość zabezpieczeń. Inspektor nadzoru, który posiada wiedzę w zakresie korozyjnych prac będzie potrafił ocenić w konstrukcji jej słabe punkty Może on zwrócić uwagę na wszelkie niejasności oraz służyć radą, jak wykonać poszczególny zakres prac. W porę może on wyłapać błędy, które da się szybko naprawić i wyeliminować w czasie wykonywania kolejnych prac. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com