fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Analiza wytrzymałości konstrukcji

Szczegółową analizę wytrzymałości przeprowadza się w każdym przypadku. Opiera się ona na inwentaryzacji stanu budynku. Pozwoli to określić możliwości, warunki i najwłaściwszy sposób, żeby zaprojektować i wykonać nadbudowę.  Należy też w sposób obiektywny ocenić wpływ czasu na dany budynek. Nośność gruntu wzrasta w sytuacji, kiedy w gruncie nie odnotowano szkodliwego działania wody. Pod wpływem długotrwałego obciążenia może ona wzrosnąć o 20-30%. Wytrzymałość betonu rośnie wraz z upływem czasu (czasami nawet dwukrotnie). Porównuje się to do wytrzymałości miarodajnej. Ma to miejsce wtedy, gdy na beton nie oddziaływały szkodliwe wpływy chemiczne (program egzamin uprawnienia 2021).

Analiza wytrzymałości konstrukcji
Analiza wytrzymałości konstrukcji

Dosyć często zdarzało się wcześniej, że w budynkach dwukondygnacyjnych nie były redukowane zmienne obciążenia stropów. Działo się tak nawet wtedy, kiedy było to możliwe, bo pozwalał na to sposób użytkowania stropów i można było zmniejszyć obciążenia. Wydatne zmniejszenie obciążeń, które przypadają na ściany, słupy i podciągi w dolnej części budynku, można uzyskać poprzez wprowadzenie do obliczeń statycznych obciążeń zmiennych z:

  1. drugiej kondygnacji poniżej poddasza w wysokości: 80% największych obciążeń,
  2. trzeciej kondygnacji: 60%,
  3. czwartej i kolejnych: 50%.

Dotyczy to również obliczania fundamentów – niektórzy projektanci nie przyjmują zmniejszonych obciążeń zmiennych stropów (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Nadbudowa

Nadbudowa powinna być tak zaprojektowana, żeby jej konstrukcja była jak najlżejsza. Żeby móc uzyskać taki efekt, można posłużyć się:

– szkieletami stalowymi, które mają wypełnienia z cegły dziurawki czy lekkich betonów,

– ścianami osłonowymi.

Warto pamiętać o tym, żeby przekrycia były również jak najlżejsze.

Może być tak, że nie będzie konieczne wzmocnienie konstrukcji nośnej czy fundamentów w przypadku nadbudowy jednej kondygnacji na kilkupiętrowym budynku. Jest to możliwe wtedy, kiedy zastosuje się wyżej wymienione wskazówki. Zdarzają się również sytuacje i trzeba wzmocnić konstrukcje słupów i podciągów. W przypadku żelbetowych konstrukcji należy dodać w elementach powierzchniowego zbrojenia uzupełniającego oraz ich pogrubienia, które jest wzmocnione przy pomocy płaszcza. Płaszcz ten ma formę narzuconej warstwy betonu. Trudniejsze może się okazać wzmacnianie fundamentów, żeby je poszerzyć czy pogłębić (program uprawnienia budowlane). W związku z tym należy się zastanowić, czy lepsze pod kątem technicznym nie byłoby lokalne wzmocnienie podłoża fundamentu a nie samego fundamentu.

Przebudowa

Prace budowlane, które są bezpośrednio związane z przebudową obiektów z zakładach przemysłowych, obejmują:

– wykonanie wewnętrznych przeróbek pomieszczeń, żeby można było je wykorzystywać do czegoś innego,

– zamiana nieodpowiednich lub zniszczonych elementów na nowe.

Wewnętrzne przeróbki adaptacyjne, pod warunkiem, że nie naruszają pracy elementów konstrukcji nośnej, to nie sprawiają większych problemów. Trudności mogą pojawić się w momencie przebudowywania w specjalnych warunkach. Mowa to o takich sytuacjach, kiedy nie ma szans na przerwanie produkcji czy innego typu prac. Jeżeli konieczna jest wymiana elementów nośnych, to należy zabezpieczyć budynek na wypadek awarii. W związku z tym należy przeprowadzić szczegółową analizę:

– aktualnego stanu budynku,

– warunków konstrukcyjnych poszczególnych elementów/większych ustrojów/całych segmentów.

Należy uwzględnić okresowe naruszenie potrzebnej nośności elementów i ich ustrój konstrukcyjnych. Być może będzie konieczne ich tymczasowe usunięcie, żeby móc zastąpić je nową konstrukcją. W związku z tym należy zwrócić uwagę na konstrukcje, które podtrzymują konstrukcję usztywnień, wymianów i podparć zastępczych. Trzeba obliczeniowo sprawdzić i uzasadnić ich bezpieczne oparcie czy podwieszenie do innych elementów konstrukcyjnych (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podczas wymiany stropu należy wziąć pod uwagę:

– obciążenia przekazywane na ściany i słupy, a także na strop niższej kondygnacji (podczas tworzenia nowego stropu),

– usztywniający charakter stropu jako poziomej tarczy dla ścian czy słupów budynku,

– zaprojektowanie odpowiedniego zakotwienia albo usztywnienia podparcia na okres częściowego rozebranie stropu,

– zabezpieczające ściany i słupy przed odkształceniem i awarią na skutek wyboczenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com