fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podstawa opracowania – stan zachowania elewacji

 Podstawą opracowania jest zlecenie głównego wykonawcy prac polegających na przebidowie i rozbudowie obiektu położonego przy ul. Kwiatowej w Warszawie.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-338 zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 15 listopada 1998r. Dodatkowo budynek ten najduje się w obrębie układu urbanistycznego starego miasta objętego ochroną konserwatorską na podstawie decyzji WKZ  z dnia 17 września 2001r. wpisującej układ  urbanistyczny starego miasta do rejestru zabytków woj. warmińsko – mazurskiego pod nr A-51. Ponadto do rejestru zabytków wpisane są, decyzją z dnia 2 maja 1992r., nawarstwienia kulturowe tego obszaru.

stan zachowania elewacji
stan zachowania elewacji

Właściciel budynku

Właścicielem obiektu jest firma Invest Jan Kowalski z siedzibą na ul. Kwiatowej 6 w Warszawie.

 

Krótki opis obiektu

Działka na której usytuowany jest budynek zlokalizowana jest na starym mieście w Warszawie. Kamienica jest podpiwniczona, posiada trzy kondygnacje i poddasze przykryte dachem jednospadowym. Budynek oparty jest na rzucie wydłużonego prostokąta, długim bokiem przylegającego do ul. Kwiatowej. Od strony południowo-zachodniej budynek przylega (wspólna ściana) do zabudowy tworzącej fragment zwartej pierzei ul. Budowlanej Wysokość budynku wynosi 15,65m. Do budynku wchodzi się od ul. Kwiatowej klatką schodową na poszczególne piętra. Dodatkowo na parter budynku prowadzi wejście od ul. Budowlanej.

Ściany zewnętrzne drugiego piętra budynku wykonano z bloczków silikatowych drążonych z warstwą osłonową z cegły ceramicznej pochodzącej z rozbiórki. Ścianę attyki poddasza wykonano z betonu komórkowego i zwieńczono wieńcem żelbetowym. Adaptowane ściany pierwszego piętra uzupełniono w miejscach ubytków cegłą ceramiczną pełną. Dodatkowo ściany zostały miejscowo wzmocnione za pomocą systemu prętów wprowadzanych w spoiny muru. Stropy wszystkich kondygnacji (poza stropem nad piwnicą) zostały wymienione na stropy żelbetowe.

Główna konstrukcja dachu wykonana jest z ram i płatwi stalowych oraz krokwi drewnianych. Kąt nachylenia połaci dachowej wynosi 40°. Dach jest przykryty dachówką ceramiczną, holenderką w kolorze naturalnej czerwieni. Fundamenty kamienne zostały wzmocnione w obrębie dawnej „oficyny”  metodą odcinkowego podbijania.

 

 Cel opracowania

Celem opracowania jest ocena stanu zachowania południowo – wschodniej części elewacji budynku przy ul. Kwiatowej 8.

 

 Stan zachowania

Jak wykazały badania konserwatorskie tynki elewacji wraz z detalami budynku przy ul. Kwiatowej w Warszawie są w całości wtórne. Nigdzie nic się nie zachowało, zwłaszcza jeżeli chodzi o bogaty wystrój zewnętrzny. Jak widać na widokówkach jeszcze w latach 20. budynek stracił attykę. Około roku 1940 detali na pewno już nie było. W późniejszym okresie stan pogorszył się na tyle, że budynek wymagał remontu. Elewacje boczne oraz podwórzowa wielokrotnie były naprawiane – uzupełniono i rzucono baranek. Od frontu i z boku wykonano nowy cokół. W latach 60- tych wykonano fryz i prawdopodobnie nadano kształt otworom okiennym i drzwiowym.

Po skuciu tynków południowo-wschodniej części elewacji odsłonięty został wątek ceglany. Cegły o wymiarach współczesnych murowano w wiązaniu blokowym. Układ cegieł  w murze był nieuporządkowany.  Widoczne były zamurowania otworów wykonane z cegły o wymiarach odbiegających od pozostałych oraz przemurowania. Cegła była w złym stanie. Posiadała wiele ubytków oraz rys. Lico cegły było silnie zdegradowane. W szczycie budynku od strony tylnej umieszczone były drzwi garażowe.

Prace konserwatorskie na rozpatrywanym fragmencie elewacji tylnej budynku przy ul. Kwiatowej 8 polegały przede wszystkim na odtworzeniu zniszczonego wątku ceglanego pod wyprawami. Stan zachowania elewacji wskazuje na konieczność wykonanina prac konserwatorkich.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com