Akustyka jednorodzinnych domów a zastosowane budowlane materiały
Dobrze przygotowany projekt domu jest podstawową kwestią, którą należy spełnić planując budowę. Sprawdzony producent materiałów budowlanych pozwoli zaopatrzyć się w materiały posiadające dobrą jakość i gwarancję bezpieczeństwa. Ostatnim z etapów jest poprawne wykonanie wykończeniowych prac, gdzie budowlane materiały również powinny cechować się odpowiednimi parametrami i właściwościami, aby budynek spełniał założone w projekcie funkcje. Prawo Budowlane oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi, że każdy z budynków musi spełniać określone wymagania odnośnie ich ochrony od hałasu. Dotyczy to minimalnych poziomów akustycznej izolacyjności budowlanych przegród oraz wytyczne związane z hałasem pochodzącym z technicznych instalacji znajdujących się w budynku. Takie przepisy zawiera odpowiednio norma PN-B-02151-3-2015:10 oraz PN 87/ B-02151/02. (uprawnienia budowlane 2022)
Akustyczna izolacyjność warstwowych przegród
Izolacyjność akustyczna w przegrodach warstwowych wzrasta wraz ze zwiększaniem się powierzchniowej masy okładzin wierzchnich oraz wraz z powiększaniem się dystansu znajdującego się między płytami. Waży jest tu także rodzaj zastosowanego szkieletu. Może być on wykonany z profili metalowych bądź z drewna. Do niego montuje się okładzinę. Elastyczne dodatkowe rodzaje podkładek oraz wibroizolacyjne wieszaki przy lekkich typach przedścianek, a także podwójny rodzaj stelażu mogą wpłynąć na zredukowanie akustycznych mostków i podnieść w konsekwencji akustyczną izolacyjność w przegrodzie. (uprawnienia budowlane program)
Budowlane materiały a zachowanie akustyki
Dobre akustyczne parametry można otrzymać w związku z wykonaniem budynku z lekkimi rodzajami przegród. Przegrody nie muszą być masywne, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych zastosowanych technologiach. Szkieletowe bądź modułowe przegrody także świetnie się sprawdzą. Ważna jest podstawowa znajomość fizycznych zjawisk, jakie wpływają na akustyczne parametry budynku. Podczas wykonywania projektu, a także w czasie wznoszenia budynku taka wiedza jest niezbędna. Poszukując materiału na pojedynczą przegrodę trzeba znaleźć taki, który będzie posiadać jak największy poziom powierzchniowej masy. Przy masywnych przegrodach powierzchniowych stosuje się budowlane materiały, takie jak ceramiczne pustaki, żelbet, silikatowe czy betonowe bloczki. Chcąc wznieść budynek w lekkiej technologii przegrody muszą cechować się jak najmniejszym poziomem powierzchniowej masy. Patrząc na to pod kątem prawa masy, takie przegrody będą posiadać niską akustyczną izolacyjność. (uprawnienia budowlane segregator )
Zwiększenie akustyki w lekkich ścianach
Akustyka w lekkich ścianach zgodnie z prawem masy będzie niska. (uprawnienia budowlane kontakt) Jednak można zastosować odpowiednie działania, aby to zmienić. Akustyczna izolacyjność wzrośnie wraz z zastosowaniem warstwowych układów o typie masa – sprężyna – masa, które to posiadają wierzchnie płytowe warstwy wykonane np. OSB, karton – gips bądź ze stalowych blach. Takie układy posiadają wysokie wartości związane z akustyczną izolacyjnością. Są one porównywalne, a czasami nawet na wyższym poziomie, niż w przypadku masywnych przegród, które posiadają taką samą grubość. (uprawnienia budowlane)