fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczna chłonność i pogłos w pomieszczeniach

Pogłos w danych pomieszczeniach to zjawisko związane ze stopniowym zanikaniem energii dźwięku po tym, jak nastąpi wyłączenie jego źródła. Wiąże się on z występowaniem dużej ilości odbić dźwiękowych fal od powierzchni, jakie ograniczają pomieszczenia oraz od przedmiotów, które znajdują się w nim. Gdy czasowy odstęp pomiędzy odbiciami, jakie docierają do słuchacza jest mały, to dźwięki te zlewają się w pojedynczy ciągły dźwięk. Wraz z każdym kolejnym odbiciem dźwiękowej fali, z każdym metrem, jaki pokonuje utraca pewną część energii. To sprawia, że kolejne dźwięki odbite i docierające do słuchacza stają się coraz bardziej ciche. W związku  tym każdy z dźwiękowych impulsów w danym pomieszczeniu nie urywa się tak, jak miałoby to miejsce w otwartej przestrzeni lecz stopniowo ulega zaniknięciu. (uprawnienia budowlane)  

Akustyczna chłonność i pogłos w pomieszczeniach
Akustyczna chłonność i pogłos w pomieszczeniach

Fala dźwiękowa

Docierająca do przeszkody dźwiękowa fala może rozejść się na dwa sposoby. W pierwszym przypadku fala może zostać odbita od przeszkody, a w drugim przeszkoda może ją po prostu pochłonąć. W danym materiale poziom dźwiękochłonności określa się za pomocą współczynnika związanego z pochłanianiem dźwięków, jaki osiąga wartość w zakresie od 0 do 1. Kiedy mamy do czynienia z przypadkiem, że dla danego typu materiału i pasma częstotliwości współczynnik osiąga wartość na poziomie 0,6, w takim wypadku oznacza to, że materiał w 60% pochłania energię z padającej na niego dźwiękowej fali. Fala odbija się od niego z kolei w 40%. (uprawnienia budowlane segregator)  

Czas pogłosu

Bardzo często czas związany z pogłosem wylicza się w oparciu o metodę statystyczną. Do tego celu stosuje się najprostsze ze wzorów. Wzory biorą pod uwagę kubaturę danego pomieszczenia oraz jego akustyczną chłonność. Nie uwzględniają one jednak sposobu rozmieszczenia dźwiękochłonnych materiałów i geometrii danego pomieszczenia. Wyniki, jakie się z nich otrzymuje są realne, kiedy dźwiękochłonne własności każdej z przegród, jakie ograniczają pomieszczenie są do siebie podobne. Realność wyników osiąga się także wtedy, kiedy wyposażenie oraz ukształtowanie pomieszczenia daje możliwość idealnego rozproszenia dźwięku. Należy zaznaczyć, że zarówno jeden, jak i drugi warunek jest trudny do zrealizowania w normalnych użytkowych wnętrzach. (uprawnienia budowlane testy) 

Dźwiękochłonne panele ścienne

Chcąc zredukować czas pogłosu umieszcza się w pomieszczeniach ścienne panele dźwiękochłonne. Warto to zrobić nawet jeżeli ma się to wiązać z ograniczeniem powierzchni dźwiękochłonnych materiałów na sufitach. Dźwiękochłonne panele ścienne nie muszą być koniecznością. Dzieje się tak, kiedy wyposażenie oraz umeblowanie pomieszczenia zapewniają odpowiednie pochłanianie i rozproszenie na ścianach dźwięku. Wykończeniowe materiały stosuje się zwykle do wykańczania pomieszczeń. Posiadają one zwykle niskie dźwiękochłonne własności, kiedy zestawi się je z dźwiękochłonnymi typowymi materiałami. Dźwiękochłonne własności tych materiałów mogą się jednak zmieniać wraz ze sposobem ich montowania. Stosując przykładowo jako dźwiękochłonny materiał panele wykonane ze szklanej wełny, tak naprawdę dopiero ich odpowiedni montaż może sprawić, że będą one skutecznie pochłaniać i odbijać fale dźwiękowe. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com