fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żużlowo – wapienne spoiwo

Żużlowo wapienne spoiwo wytwarza się przez przemiał wielkopiecowego granulowanego wysuszonego żużla z hydratyzowanym wapnem albo niegaszonym w proszku. Otrzymuje się go także poprzez mieszanie na sucho granulowanego mielonego żużla z wapiennym proszkiem 10-4-25% oraz z gipsem 2-4-7%. Nieraz dodaje się też portlandzki cement, maksymalnie do 5%. Po 28 dniach wytrzymałość na ściskanie wynosi 50-4-150 kG/cm². Odmiany zawierające mniejszą ilość wapna tworzą spoiwo o dużo większej wytrzymałości, które nadaje się do użytkowania w warunkach wilgotnych. Odmiany, gdzie jest większa ilość wapna zmniejszają wytrzymałość ale są bardziej urabialne w zaprawie (uprawnienia budowlane).

Żużlowo – wapienne spoiwo

Wiązania

Początek wiązania następuje po upływie 5-4-6 godzin a koniec po 12-4-20 godzinach. Aby zapewnić dobre warunki związane z twardnieniem trzeba przez pierwsze 3-4-7 dni mur, beton oraz inne wyroby utrzymywać w wilgotnych warunkach, jednocześnie zabezpieczając je od rozmywania się ich poprzez wodę. Do 1 miesiąca trzeba zachować je w wilgotnym stanie, chroniąc przed zamarzaniem oraz wysychaniem. Kamienie i cegły, które są przeznaczone do murowania należy uprzednio moczyć i w gorących porach utrzymać odpowiednią wilgoć betonów i murów. Osiągniemy to poprzez polewanie oraz pokrywanie powierzchni mokrymi workami, matami itp.(testy 2021 uprawnienia).

Opóźnianie wiązań

Nie poleca się używania tego rodzaju spoiwa poniżej 10°C, ponieważ nastąpi znaczne opóźnienie wiązań i jednocześnie obniży się wytrzymałość. Spoiwo znajduje zastosowanie do betonów i zapraw podziemnych konstrukcji, naziemnych i podwodnych, wszędzie tam gdzie nie jest wymagany znaczny stopień wytrzymałości. Stosuje się je także przy fundamentach, jeżeli mamy do czynienia z działaniem gruntowych wód, do betonowych pustaków oraz innych wyrobów gotowych o średnich nieprężeniach. Spoiwo można użyć też do betonowych większych masywów, np. do wodnych budowli (program egzamin uprawnienia 2021). Żużlowo – wapienne spoiwo wyrabia się w Polsce zwłaszcza w wiejskim budownictwie. Ekspansywne cementy cechują się podczas twardnienia po zarobieniu go z wodą, powiększaniem się wymiarów w każdym kierunku.

Mieszaniny

Mechaniczna mieszanina z glinowego cementu albo z portlandzkiego lub sproszkowanego wielkopiecowego granulowanego żużla ma odpowiedni skład z siarczanoglinowym cementem. Otrzymuje się go ze zmielonych mieszanin gdzie 50% stanowią gipsy, 25% kreda i 25% czerwony boksyt. Taki rodzaj mieszaniny w postaci płynnej masy wypala się na klinkier w ok. 1250°C. W dalszym etapie należy ją zmielić. Wodne gliniany wapniowe otrzymuje się poprzez zmieszanie glinowego cementu z hydratyzowanym wapniem. Zarabia się je wodą i mieli po stwardnieniu i wysuszeniu (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com