Zastosowanie sklejki w nowoczesnych domach
Sklejka wykorzystuje się w nowoczesnych pomieszczeniach. Jest pochodną drewna, zbudowana jest z kilku arkuszy cienkiego forniru. Dzięki niej można uzyskać wielkie powierzchnie mające wygląd drewna. Można wykorzystywać ją na ścianach, do zabudowań meblowych czy na podłogę. (program uprawnienia budowlane)
Zalety sklejki
Sklejka charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną w porównaniu z innymi płytami produkowanymi z drewna. Dzięki temu często służy jako materiał konstrukcyjny do budowy np. poszycia dachu. Jej cena jest wyższa niż typowych budowlanych płyt wiórowych, ponieważ tworzona jest z fornirów drewnianych. Wykonuje się ją z drewna iglastego lub liściastego.
Rodzaje sklejek
Wyróżnia się sklejki wodoodporne. Ich wodoodporność oznacza, że pod wpływem wilgoci, wody arkusz sklejki nie rozwarstwi się. Zazwyczaj tego typu sklejka znajduje zastosowanie w łazience. Można również używać sklejki sucho trwałej, która powstaje z użyciem klejów mocznikowo-formaldehydowych. Ciekawą propozycją jest również sprowadzana z zagranicy sklejka elastyczna z egzotycznego drewna puma. Charakteryzuje się cieńszą w porównaniu z innymi sklejkami budową. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Można zakupić sklejki w wersji szlifowane lub nie szlifowane. W zależności od gatunku drzewa uzyskuje się dane kolory sklejki. Sklejki z brzozy są bardzo jasne, żółte natomiast pochodzą z drewna sosnowego.
Sklejkę wykańcza się za pomocą lakieru lub lakierobejcy. Dobre efekty uzyskuje się po procesie olejowanie sklejki. Istnieje możliwość pokrycia powierzchni jednokrotnie farbą kryjącą. (uprawnienia architektoniczne 2019)
Gdzie najczęściej wykorzystujemy sklejki w domu?
Bardzo często sklejki służą do konstrukcji ścian działowych, do zabudowy meblowej, tworzenia dekoracyjnych półek. Ze sklejek można również tworzyć okładziny ścian, nadaje się ona również na podesty i stopnie schodów. Wiele osób wykonuje ze sklejek sufity podwieszane.